Kupujemy używaną konsolę do gier: na co zwrócić uwagę, by nie kupić złomu?

Antoni Kwapisz
01.01.2021

Konsola do gier nie jest dziś zabawką będącą poza zasięgiem finansowym przeciętnej polskiej rodziny. Mimo to wydanie około 1 tysiąca złotych nie każdemu się uśmiecha – zwłaszcza, gdy nie do końca wiadomo, czy sprzęt rzeczywiście będzie aż tak intensywnie eksploatowany. Gdy pojawiają się tego typu wątpliwości, warto rozważyć zakup używanej konsoli do gier. Ofert jest mnóstwo, ale jak wybrać tę, która nie okaże się wielkim błędem? W naszym poradniku opisujemy szczegóły, na które warto zwrócić baczną uwagę.

Nigdy na odległość!

W przypadku zakupu używanej konsoli sprawa jest dość prosta: w grę wchodzi wyłącznie transakcja lokalna. Musimy mieć możliwość obejrzenia i przetestowania sprzętu. Dlatego dobrym adresem będzie np. miejscowy lombard czy salon z używanym sprzętem do grania. Zakup na odległość to duże ryzyko, bo na podstawie zdjęć nie jesteśmy w stanie określić faktycznego stanu urządzenia.

Ocena wizualna

Po spotkaniu się ze sprzedawcą zaczynamy od ocenienia wyglądu konsoli. Stan obudowy może nam zdradzić, jak długo sprzęt był użytkowany i w jakich warunkach pracował. Szczególnie łatwo można to stwierdzić w przypadku konsoli w białej obudowie. Jeśli jest pożółkła, a przy kratkach wentylacyjnych widać wyraźne przydymienia, to znak, że konsola była regularnie przegrzewana i wystawiona na działanie promieni słonecznych, co zdecydowanie jej nie służyło.

Stan pada

Pad jest najlepszym papierkiem lakmusowym przebiegu konsoli do gier. No chyba, że sprzedający wcześniej go wymienił – wówczas trudno będzie na tej podstawie ocenić rzeczywisty stopień wyeksploatowania sprzętu. Jeśli jednak sprzedający oferuje oryginalny pad, to jego znaczne zużycie wskazuje na to, iż konsola była naprawdę intensywnie użytkowana. Nie musi to oczywiście oznaczać, że nadaje się tylko do elektrośmieci, ale w takiej sytuacji zachowujemy czujność i negocjujemy lepszą cenę.

Działanie napędu

Napęd musi działać bez najmniejszych oporów, zacięć, dziwnych odgłosów. Po umieszczeniu w nim płyty krążek powinien zostać od razu „połknięty”, a gra musi uruchomić się bez zbędnej zwłoki. Zwracamy uwagę na różnego rodzaju trzaski i piski dobiegające z konsoli podczas odczytywania pyty.

Głośność pracy

Konsola do gier posiada wbudowany wentylator, który zapobiega przegrzewaniu się podzespołów urządzenia. Sprawdzając sprzęt należy poczekać na moment, w którym wentylator zostanie uruchomiony. Jeśli nie nastąpi to po dłuższej chwili, to istnieje ryzyko, że jest uszkodzony. Z kolei bardzo głośna praca wentylatora (piski, buczenie) może wskazywać na jego wyeksploatowanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie