Kiedy warto kupować olej silnikowy klasy premium?

Marek Szydełko
26.02.2024

Olej silnikowy to podstawowy produkt eksploatacyjny, który wymaga regularnej wymiany. Wybierając go warto się kierować zaleceniami producenta pojazdu, a przynajmniej normą określoną dla danego modelu samochodu. Na rynku znajdziemy oleje bardzo różnej jakości, od tych popularnych po specyfiki klasy premium, które mogą być nawet 2-3 krotnie droższe. W naszym poradniku podpowiadamy, kiedy warto zainwestować w olej silnikowy premium.

Trudne warunki eksploatacyjne

Za takie warunki można uznać użytkowanie samochodu wyłącznie w mieście. Jazda na wiecznie niedogrzanym silniku powoduje tzw. podlewanie oleju paliwem, co oczywiście pogarsza jego właściwości smarne. W tej sytuacji rozsądnie jest przejść na olej wyższej klasy.

Interwał wymiany long life

Obecnie większość producentów zaleca wydłużenie interwałów olejowych nawet do 30 000 km. Jest to kontrowersyjna propozycja, natomiast jeśli chcesz rzadziej zmieniać olej w silniku, to na pewno dobrym pomysłem będzie przejście na specyfik klasy premium, który wolniej ulega procesom degradacji.

Planowane długie posiadanie samochodu

Jeśli dobrze Ci się jeździ obecnym autem i ani myślisz się z nim rozstawać, to warto o nie odpowiednio zadbać, nawet wykraczając poza zalecenia producenta. Stosowanie oleju silnikowego premium, przynajmniej w teorii, powinno się przełożyć na wydłużenie trwałości jednostki napędowej.

Pojawiają się pierwsze objawy zużycia silnika

Oczywiście nawet najlepszy olej nie spowoduje, że wyeksploatowany silnik znów zacznie pracować jak nowy. Jednak w przypadku pierwszych niepokojących objawów zużycia, czyli głośniejszej pracy na zimnym czy delikatnego spadku ciśnienia sprężania, warto pomyśleć o zastosowaniu oleju premium, który powinien spowolnić dalszy proces degradacji elementów ruchowych jednostki napędowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie