Musi się znaleźć w każdym domu, jest podstawowym elementem wyposażenia, tak jak lodówka, pralka czy płyta grzewcza. Teoretycznie, żelazko jakie jest, każdy widzi. Jednak choćby pobieżne przejrzenie oferty sklepów AGD udowadnia nam, że wybór tego sprzętu wcale nie jest taki prosty. Na rynku mamy zatrzęsienie przeróżnych modeli i nic dziwnego, że w sieci powtarza się pytanie, które zadaliśmy w tytule tego wpisu. Jakie żelazko kupić? To zależy od Waszych potrzeb. My podpowiadamy tylko, na których 5 cech żelazka koniecznie musicie zwrócić uwagę.
- Moc – podstawowy parametr określający wydajność żelazka. Najlepiej jest wybrać model o mocy przynajmniej 2000W. Wówczas możemy mieć pewność, że sprzęt będzie się szybko nagrzewał, a my nie spędzimy przy desce do prasowania wieczności.
- Stopa – obecnie na rynku dominują żelazka o trzech rodzajach stopy: ceramicznej, teflonowej i stalowej. Najlepiej jest wybrać tę pierwszą, bo jest ona bardzo odporna na zarysowania. Stopa teflonowa świetnie nadaje się do prasowania delikatnych tkanin, zapewnia również wysoki stopień poślizgu, dzięki czemu prasowanie jest lżejsze.
- Moc pary – obecnie kupuje się już tylko żelazka wytwarzające parę. Ułatwia ona rozprasowanie nawet mocnych zagnieceń. Im wyższa jest moc wytwarzanej pary, tym prasowanie będzie przebiegać szybciej. Do większości zastosowań wystarczy, gdy żelazko wytwarza parę na poziomie 35g/minutę. Wówczas jednak konieczne będzie prasowanie ubrania z dwóch stron. Jeśli wybierzemy model wytwarzający parę na poziomie 50g/minutę lub nawet 70-80g/minutę, mamy szansę tego uniknąć, nawet w sytuacji złożenia tkaniny na 4 części.
- Funkcje dodatkowe – to cały zestaw gadżetów, które jednak istotnie ułatwiają nam prasowanie. Na pewno warto wybrać żelazko z funkcją spryskiwacza i blokadą kapania. Przydaje się też układ samoczyszczenia, szczególnie w sytuacji, gdy korzystasz z bardzo twardej wody. Zwróć również uwagę na to, czy rączka jest wyłożona materiałem antypoślizgowym oraz na długość przewodu i szerokość wlewu wody.
- Zakres temperatur – wbrew pozorom ten parametr nie ma nic wspólnego z mocą żelazka, bo każdy model prędzej czy później nagrzej się do maksymalnej zaplanowanej przez producenta temperatury. Warto więc sprawdzić, jaka temperatura jest przewidziana dla żelazka, którym się interesujemy. Dana temperatura jest zalecana do konkretnej tkaniny, np. len prasujemy w temperaturze około 200 stopni. Do regulowania temperatury służy pokrętło sprzężone z termostatem.
Jak widać wybór idealnego żelazka nie jest taki prosty, a już na pewno nie wtedy, gdy dysponujemy ograniczonym budżetem. Spokojnie jednak możemy znaleźć model w cenie do 150 złotych, który będzie dysponował dużą mocą, kilkoma przydatnymi funkcjami i silnym strumieniem pary. Jeśli możemy wydać więcej, wówczas warto zainteresować się rynkową nowością, czyli żelazkami bezprzewodowymi – brak kabla znacznie ułatwia prasowanie, szczególnie ubrań wiszących.