Jakie rusztowanie kupić? Poznaj rodzaje rusztowań

Remigisz Szulc
13.01.2022

Rusztowanie jest niezbędne przy prowadzeniu prac na wysokości. Z jednej strony umożliwia wykonywanie robót np. elewacyjnych, a z drugiej zapewnia pracownikom wymagane bezpieczeństwo. Nie ma zatem wątpliwości, że każda firma budowlana potrzebuje własnego rusztowania. Warto przy tym wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów rusztowań, a to, które ostatecznie kupisz, zależy od charakteru prowadzonych prac, dostępnego budżetu oraz liczebności ekipy. Poznaj najpopularniejsze rodzaje rusztowań.

Typy rusztowań ze względu na sposób kotwienia

Pierwszy podział sprowadza się do tego, w jaki sposób mocowane są elementy rusztowania. Najpopularniejsze są rusztowania przyścienne, czyli takie, których konstrukcja tylko przylega do ściany, natomiast nie jest z nią połączona i nie przenosi na nią żadnych obciążeń. Takie rusztowanie opiera się wyłącznie na podłożu.

Drugim typem rusztowań są te ścienne, gdzie konstrukcję mocuje się dodatkowo do ściany, co zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo. Takie rusztowania należy stosować w sytuacji, gdy prace mają być prowadzone na znacznej wysokości, a sam grunt nie jest zbyt stabilny.

Typy rusztowań ze względu na ich konstrukcję

Tutaj wybór jest bardzo szeroki, ponieważ na rynku znajdziemy rusztowania:

  • ramowe,
  • wspornikowe,
  • kozłowe,
  • stojakowe,
  • systemowe,
  • specjalistyczne.

Ostateczny wybór zawsze zależy od tego, w jakich pracach specjalizuje się dana firma, gdzie są one prowadzone, czy raczej na zewnątrz, czy może wewnątrz budynków.

Typy rusztowań ze względu na stosowanie

Inny ważny podział sprowadza się do tego, czy rusztowanie jest ustawiane w jednym miejscu na stałe, czy może wymagamy, aby była możliwość łatwej zmiany jego położenia. W pierwszym przypadku należy postawić na rusztowanie stabilne, czyli nieruchome, które dobrze sprawdza się w sytuacji, gdy planujemy przez dłuższy czas prowadzić roboty np. na jednej ścianie elewacyjnej.

Z kolei rusztowania jezdne lepiej sprawdzają się wewnątrz budynków, gdzie mamy zapewnioną odpowiednią stabilność podłoża, a prace postępują znacznie szybciej, przez co każdorazowe przestawianie czy wręcz rozmontowywanie i ponowny montaż rusztowania w innym miejscu byłoby uciążliwe dla ekipy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie