Jakie elementy złączne warto kupować?

Piotr Kowalczyk
06.09.2021

Elementy złączne są bardzo szeroką kategorią produktów niezbędnych do realizacji wielu projektów czy to budowlanych, czy motoryzacyjnych, czy nawet stoczniowych. Wykorzystuje się je także w przemyśle chemicznym, farmakologicznym, w rolnictwie i wielu innych sektorach. Można tutaj wymienić chociażby śruby, wkręty, podkładki, nakrętki, nity, łańcuchy i wiele innych. Zaopatrując się w elementy złączne warto postawić na dobrą jakość oraz skupić się na kilku kryteriach wyboru, które omawiamy w naszym poradniku.

Materiał, z jakiego zostały wykonane elementy złączne

Tutaj wybór jest bardzo szeroki, przy czym ograniczymy go wyłącznie do elementów złącznych ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Ponieważ charakteryzują się one uniwersalnością oraz ponadprzeciętną trwałością, nawet w porównaniu z ocynkowanymi śrubami, wkrętami, nakrętkami etc.

Elementy złączne ze stali nierdzewnej mogą być wykorzystywane w:

  • środowisku morskim,
  • środowisku wilgotnym,
  • środowisku chemicznym,
  • warunkach dużych wahań temperatury.

Warto od razu podkreślić, że elementy złączne ze stali nierdzewnej dzielimy na dwie kategorie: wykonane ze stali typu A2 (tzw. nierdzewki) oraz typu A4 (tzw. kwasówki). Drugi typ jest idealnym wyborem wtedy, gdy zakładamy, że elementy złączne mogą mieć bezpośredni kontakt z bardzo agresywnymi substancjami, takimi jak kwasy czy woda morska.

Jakość produkcji

Trudno jest ją ocenić na odległość, dlatego jeśli chcesz zamówić elementy złączne w Internecie, to koniecznie postaw na te od znanego, renomowanego producenta. Tylko wtedy zagwarantujesz sobie odpowiednią trwałość elementów i ich bezawaryjność, ale także stabilność wymiarową.

Wymiary

Ważnym kryterium wyboru elementów złącznych są właśnie ich wymiary, które muszą odpowiadać rodzajowi realizowanego zadania. Na szczęście producenci oferują dziś bardzo szeroki zakres wariantów wymiarowych, np. w przypadku śrub od M2,5 do M10 i więcej. Pamiętaj, aby kompletować elementy złączne o tożsamych wymiarach – czyli wybieramy takie same śruby, nakrętki i podkładki. Z kolei w przypadku wkrętów najważniejsza jest długość, aby pewnie osadzić mocowany element w podłożu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie