Jaki wybrać zamek do domowego sejfu?

Krzysztof Jagielski
04.08.2017

Decydując się na zakup domowego sejfu, musimy dokonać szeregu małych, ale jakże ważnych, wyborów. Dotyczy to nie tylko rodzaju sejfu czy miejsca, w którym zostanie zamontowany. Niezwykle istotna jest też kwestia rodzaju zamka.

W dużym stopniu to, na jaki zamek się zdecydujemy zależy od naszych preferencji. Każdy z nich bowiem, czy to tradycyjny kluczowy czy też np. elektroniczny, ma swoje zalety i wady. Dlatego też przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z ich krótką charakterystyką.

Zamek kluczowy

To najbardziej tradycyjny rodzaj sejfowego zamka, na który, częściej niż osoby prywatne, decydują się właściciele firm potrzebujący zabezpieczenia dokumentów w biurze. Rzadziej sejfy z takim typem zamka wybierane są jako sejfy domowe. Warto jednak zauważyć, że zamknięcie sejfu tradycyjnym kluczem ma swoje plusy. Przede wszystkim jest to stosunkowo tani i bezpieczny rodzaj zamka. Niestety klucz jest duży, zatem również nieporęczny, a trzeba go nosić przy sobie, by nie dostał się w niepowołane ręce.

Zamek elektroniczny

Sejfy domowe znacznie częściej wybierane są z zamkiem elektronicznym. Takie sejfy znajdziesz w internetowym sklepie SAFFORT.PL. Jest on znacznie wygodniejszym rozwiązaniem od sejfu zamykanego za pomocą tradycyjnego klucza. Przede wszystkim wysoko ocenia się jego bezpieczeństwo, a jednocześnie wiąże się on z większym komfortem użytkowania. Wystarczy bowiem zapamiętać kombinację cyfr otwierających skrytkę. Jego wadą jest natomiast konieczność regularnej (co kilka lat) wymiany baterii, która jest dość droga.

Zamek mechaniczny szyfrowy

Sejfy domowe bywają również wyposażone w zamek mechaniczny szyfrowy, choć nie jest to zbyt popularne rozwiązanie. By otworzyć taki sejf nie potrzebujemy klucza. Jest to też zamek uważany za bezpieczny - podejrzenie kombinacji cyfr, którą należy wprowadzić, by dostać się do środka, jest nieco trudniejsze niż w przypadku zamka elektronicznego. Tu bowiem nie wystukujemy cyfr na klawiaturze, ale wprowadzamy je za pomocą pokrętła. Niestety z tego powodu ten sposób zamykania i otwierania sejfu nie należy do najwygodniejszych. Nie wystarczy bowiem jedynie zapamiętać określonej kombinacji cyfr, ale jeszcze trzeba wykazać się precyzją i dużym skupieniem, by je prawidłowo wprowadzić.

Można się również spotkać z połączeniem zamku z mechanizmem szyfrowym z tradycyjnym kluczowym. Dzięki temu, by otworzyć sejf, nie musisz cały czas mieć przy sobie klucza. Bez problemu dostaniesz się do jego wnętrza wprowadzając jedynie kod.

Zamek biometryczny

To nic innego jak zainstalowany na sejfie czytnik linii papilarnych. Jego zastosowanie w domowych sejfach cieszy się znacznie mniejszą popularnością niż zamków przedstawionych powyżej. Jest on jednak bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem. By sejf wyposażony w taki zamek otworzyć, nie potrzeba ani klucza, ani zapamiętywania kodu. Wystarczy przyłożyć palec do czytnika, a system skanuje jego odcisk i porównuje z zapisanym wzorem. Z całą pewnością jest to też najszybszy sposób otwierania i zamykania sejfu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie