Internet domowy stał się już czymś powszechnym, głównie dzięki rozwojowi technologii mobilnej. Dziś nawet mieszkańcy bieszczadzkich wsi mogą bez problemu surfować po sieci. Dla zwiększenia komfortu użytkowania Internetu warto zainwestować w router, który rozdzieli sygnał na wiele urządzeń, dzięki czemu nie trzeba przyłączać do nich kabla. Jaki router kupić, aby skorzystać z jego funkcjonalności i nie przepłacić? Podpowiadamy w 5 punktach.
- Typ łącza – czyli to, w jaki sposób podłącza się urządzenia zewnętrzne do routera. Zwykle router ma standardowe gniazdo na skrętkę z końcówką RJ-45, którą można podłączyć do karty sieciowej w komputerze. Takie połączenie gwarantuje najwyższą przepustowość łącza. Jeśli korzystamy z Internetu dostarczanego przez operatora telekomunikacyjnego, wówczas router powinien być wyposażony w gniazdo liniowe RJ-11 i wbudowany modem ADSL2+. Jeśli natomiast nasz dostawca Internetu to operator telefonii komórkowej, wówczas do routera trzeba podłączyć zewnętrzny modem – potrzebne będzie więc gniazdo USB lub na kartę SIM.
- Przepustowość łącza – od tego parametru zależy w praktyce, jak szybki Internet będziemy mieć w domu. Warto wybrać router obsługujący standard 802.11n, który pozwoli na przesył danych z prędkością 150 Mb/s. Jeśli jednak chcemy korzystać z prędkości LTE, wówczas trzeba kupić router pozwalający na przesył na poziomie 300 Mb/s.
- Dodatkowy port USB – jest bardzo przydatny w sytuacji, gdy chcemy podłączyć do routera np. drukarkę. Wówczas będziemy mieli możliwość drukowania dokumentów z każdego urządzenia funkcjonującego w ramach sieci domowej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego im więcej portów USB na router, tym lepiej.
- Funkcje bezpieczeństwa – choć sieci domowe nie są tak bardzo narażone na działania hakerów, to i tak warto zadbać o zabezpieczenie swojego połączenia. W tym celu najlepiej jest kupić router oferujący funkcję szyfrowania WPA2 z wykorzystaniem AES – unikajmy natomiast urządzeń z WEP. Idealnie będzie, jeśli router dodatkowo został wyposażony we własny firewall.
- Możliwość podłączenia anteny zewnętrznej – przyda się, jeśli będziemy korzystać z Internetu mobilnego na na wsi, gdzie często są problemy z sygnałem z uwagi na sporą odległość do nadajnika. Wówczas dobrze jest podłączyć antenę zewnętrzną, która da znaczny zysk siły sygnału. Router powinien posiadać dedykowane gniazdo do podłączenia anteny.
Na koniec ważna uwaga w kwestii ceny. Najtańsze routery niestety nie gwarantują dużej funkcjonalności. Często się zawieszają, co prowadzi do irytacji użytkowników. Dlatego lepiej jest celować w średnią półkę cenową. Niezły router można kupić za około 150-200 złotych. Te najdroższe z kolei są dedykowane do zastosowań profesjonalnych.