Jaki rodzaj kuchenki turystycznej wybrać?

Mateusz Nowak
02.10.2015

Potrzebuje jej każdy decydujący się na wypad pod namioty, biwak, a nawet na ryby. Zapewnia dostęp do ciepłego posiłku, gorącej herbaty i aromatycznej kawy, w warunkach polowych, często niezwykle niesprzyjających. Kuchenka turystyczna – idealny sprzęt dla każdego włóczykija. Jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

O ile wypady samochodem bądź kamperem pozwalają na pewną dowolność w wyborze butli, o tyle problem pojawia się w momencie, gdy jedziemy gdzieś na motorze bądź o własnych nogach. W końcu nikt nie ma zamiaru dźwigać 11kg butli na swoich plecach. Na szczęście nie ma takiej potrzeby, technologia pozwoliła na swoistą miniaturyzację kuchenek, zapewniając sprzęt lekki i bardzo funkcjonalny. Poszczególne modele, poza zasadniczymi różnicami w konstrukcji, odróżnia także rodzaj używanego paliwa. Współcześnie przenośne kuchenki dzieli się na te zasilane gazem, paliwem stałym, ciekłym i spirytusowym. Poniżej znajdziecie słów kilka o każdym rodzaju kuchenki turystycznej. 

Modele zasilane na gaz korzystają z kilkulitrowych butli gazowych bądź kartuszy. Większość modeli jest uniwersalna, zatem nie powinniśmy się obawiać, że dany sprzęt nie będzie pasował do danej butli. Sprzęt ten jest niezwykle lekki, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Zestaw z kartuszami waży około pół kilograma. Wodę na palniku można zagrać w mniej niż trzy minuty, czyli podobnie jak na domowej kuchence. Za kuchenkami wyposażony w kartusze przemawia także fakt, iż są one wyposażone w zapalarki, umożliwiające ich szybkie zapalenie.

W przypadku kuchenek na paliwo ciekłe, korzysta się zazwyczaj z benzyny, rzadziej ze spirytusu. Co ciekawe, bardzo często kuchenki zasilane na gaz, mogą być zasilane także na benzynę. Niestety wraz ze zmianą paliwa zasilającego, zmieniła się także jego waga. Chętni do takiego zakupu powinni się przygotować na konieczność dźwigania sprzętu powyżej 500g. Niewątpliwa zaletą kuchenek turystycznych na paliwo ciekłe, jest możliwość skorzystania z nich na dużych wysokościach, na przykład w górach bądź w ujemnych temperaturach.

Ostatnim rodzajem kuchenek turystycznych są kuchenki na paliwo stałe. Zasilają je specjalne kostki, wykonane z łatwopalnego materiału. Niestety specjalne paliwo, wymaga także specjalnych kuchenek. Te wykonane są z aluminium. Woda gotuje się na takim sprzęcie dwukrotnie dłużej niż na paliwie gazowym bądź ciekłym. Niewątpliwą zaletą takiej kuchenki jest fakt, że jest ona bardzo lekka, a jej konstrukcja uniemożliwia jakiekolwiek wylanie się paliwa bądź zabrudzenia. Uszkodzenia mechaniczne również zdarzają się bardzo rzadko, przez co kuchenki na paliwo stałe uchodzą za idealny rodzaj kuchenki dla osób, które nie oczekują od swojego sprzętu zbyt wiele.

Artykuł opublikowany przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie