Odwieczny dylemat, przed jakim stają właściciele remontowanej lub wykańczanej łazienki, to: wanna czy prysznic? Jeśli ostatecznie wybór padnie na tę pierwszą, to wcale nie trzeba rezygnować z funkcjonalności prysznica. Wystarczy dokupić specjalny parawan nawannowy. Dzięki niemu zyskujemy połączenie komfortowej wanny z praktycznym i oszczędnym prysznicem. Pytanie tylko, jaki parawan nawannowy kupić, aby rzeczywiście poprawić funkcjonalność łazienki? Przeczytaj nasz poradnik.
Rozwiązanie mało popularne, bo też niespecjalnie praktyczne. Głównym problemem jest trwałość takiego parawanu, ponieważ mechanizm składania harmonijkowego nigdy nie wróży wieloletniej niezawodności. Z drugiej jednak strony taki parawan ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Jedną z kluczowych jest atrakcyjna cena, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na produkt z tworzywa sztucznego.
Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że po złożeniu parawan zajmuje bardzo mało miejsca i nie ogranicza przestrzeni nad wanną, ponieważ nie ma tutaj konieczności zastosowania prowadnicy – montaż odbywa się bezinwazyjnie.
Nazywany również skrzydłowym lub drzwiowym. Po jego zamontowaniu wanna przypomina klasyczny prysznic. Jak nietrudno się domyślić, taki parawan jest wyposażony w zawiasy, na których wspiera się jedno skrzydło drzwiowe lub – w droższych wersjach – dwa skrzydła. Na pewno lepszym wyborem będzie produkt dwuskrzydłowy, który po prostu gwarantuje większą szczelność.
Jeśli natomiast chodzi o wady tego rozwiązania, to parawan wahadłowy w pewien sposób ogranicza funkcjonalność wanny – wejście do niej przez wąskie drzwi może być dość problematyczne, zwłaszcza dla osób starszych. Poza tym sam parawan jest dość ciężki i stanowi element, którego nie da się całkowicie ukryć – będzie zatem mieć wpływ na design łazienki.
Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj parawanu nawannowego – można się również spotkać z nazwą parawan teleskopowy. Opcja składania może być realizowana na różne sposoby. Spotyka się parawany z klasyczną prowadnicą, po której przesuwamy szklaną lub plastikową ściankę, jak również modele wieloelementowe, składające się na ścianę łazienki.
Zaletą parawanu składanego jest przede wszystkim estetyka i funkcjonalność. Do wad zaliczymy nieco wyższą cenę oraz problematyczny montaż.