Jaką pompkę do opon rowerowych kupić?

Maciej Piwowski
03.06.2020

Jazda na rowerze ze zbyt niskim poziomem ciśnienia w oponach jest bardzo męcząca, a do tego zwiększa ryzyko szybkiego uszkodzenia dętki. Aby tego uniknąć, trzeba regularnie kontrolować stan ciśnienia, najlepiej przed każdą przejażdżką czy treningiem. Do podstawowych akcesoriów kolarskich zaliczamy oczywiście pompkę, której nie może zabraknąć w Twoim garażu lub piwnicy. Wybór pompek rowerowych jest całkiem spory, dlatego przygotowaliśmy krótkie zestawienie dostępnych opcji.

Pompka stacjonarna

Nazywana także pionową. Takie pompki, pomimo dużych rozmiarów, bardzo dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Gwarantują dość łatwe i szybkie napompowanie opony rowerowej, a modele z wyższej półki powinny sobie również poradzić z oponami samochodowymi. Zaletą tych pompek jest wygoda stosowania – możesz pompować oponę na stojąco, przytrzymując sobie pompkę stopami. Dzięki manometrowi sprawdzić aktualne ciśnienie i skontrolujesz poziom napompowania opony. Zaznaczamy przy tym, że pompa stacjonarna nie nadaje się, żeby zabrać ją ze sobą na wycieczkę, bo jest po prostu nieporęczna.

Pompka nożna

Ciekawa opcja dla tych, którzy nie lubią pompować opon ręcznie i wolą używać do tego nóg. Największą zaletą pompek nożnych jest wydajność (szczególnie modeli z dwoma tłokami) oraz wysoki komfort stosowania. Oponę pompujemy stojąc w wyprostowanej pozycji, co samo w sobie jest bardzo wygodne. Pompki nożnej można używać również do pompowania opon samochodowych. Z uwagi na ciężar niespecjalnie nadaje się ona jednak do zabierania na wyprawy rowerowe.

Pompka ręczna

Najprostsze i wciąż bardzo popularne rozwiązanie. Pompki ręczne mają jedną zasadniczą zaletę: są małe, lekkie, dzięki czemu można je zabierać na przejażdżki – czy to do plecaka, czy przytwierdzając do ramy roweru. Na tym niestety dobre informacje się kończą. Pompowanie opon przy pomocy ręcznej pompki jest męczące i czasochłonne, trzeba przy tym przyjąć niewygodną pozycję. Dlatego taką pompkę lepiej jest traktować w kategorii „backupu”.

Mini kompresor

Na koniec opcja dla tych, którzy preferują hasło: „szybko i bez wysiłku”. Mini kompresor jest oczywiście najdroższym rozwiązaniem w całym zestawieniu, ale jeśli priorytetem jest komfort i oszczędność czasu, to nie ma się nad czym zastanawiać. Takie urządzenie można kupić już za 60-70 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie