Myjka ciśnieniowa jest bardzo przydatnym urządzeniem. Wykorzystamy ją nie tylko do mycia samochodów, ale też elewacji budynku, kostki brukowej, tarasu, bramy garażowej czy ogrodzenia. W dodatku myjki są dziś dostępne nawet na przeciętną kieszeń – przyzwoity model można kupić już za około 300 złotych. Czym się kierować szukając myjki ciśnieniowej do domu? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Nie chodzi tyle o moc samego silnika, co maksymalne ciśnienie wody generowane przez myjkę. Tutaj wiele zależy od tego, jakie ma być przeznaczenie urządzenia. Jeśli planujesz tylko myć samochody czy taras wykończony płytkami ceramicznymi, to w zupełności wystarczająca powinna być myjka generująca ciśnienie około 100 barów. Będzie ona jednak zbyt słaba do mycia np. podjazdu z kostki brukowej – tutaj potrzebne będzie ciśnienie powyżej 130 barów.
Koniecznie zwróć uwagę na to, co producent dodaje do zestawu. Czasami trafiają się z pozoru świetne okazje, ale później okazuje się, że trzeba osobno dokupić końcówki i inne akcesoria, które kosztują krocie. Dlatego najlepiej będzie poszukać myjki, która ma te wszystkie rzeczy w zestawie. Szczególnie przydatne są końcówki: szeroka i bijąca oraz szczotka z listwą rotacyjną do mycia płaskich powierzchni (bruk, taras etc.).
Wąż myjki ciśnieniowej jest chyba jej najbardziej irytującym elementem. Wiecznie się plącze i trudno zwija, stąd warto zainwestować w myjkę, której producent zaproponował pomysłowy system zwijania węża – na przykład przy pomocy korbki.
Sam wąż myjki ciśnieniowej powinien być możliwie jak najdłuższy. Dzięki temu nie będziesz musiał często przestawiać urządzenia, aby dosięgnąć do kolejnego obszaru mytej powierzchni. Jest to dość denerwujące, szczególnie podczas mycia podjazdu czy elewacji (co często robi się z poziomu rusztowania). Wąż powinien mieć długość minimum 10 metrów.
Na rynku bez problemu znajdziemy myjki ciśnieniowe do półprofesjonalnego użytku, których masa przekracza 30 kilogramów. Uwierz, że korzystanie z takiego sprzętu na co dzień nie jest zbyt wygodne – i to pomimo wbudowanych kółek. Im lżejsza myjka tym lepiej, ponieważ dzięki temu będziesz mógł bez trudu ją przestawiać, przenosić, pakować do bagażnika samochodu etc.