Jaką kamerę sportową kupić? 5 najważniejszych parametrów dobrego sprzętu

Maciej Piwowski
12.02.2016

Kamery sportowe robią w ostatnich latach prawdziwą furorę na rynku. Poza najdroższymi produktami marki GoPro można już przebierać w ofertach innych producentów, oczywiście odpowiednio tańszych. Jednak w świecie sprzętu elektronicznego obowiązuje prosta zasada – niska cena oznacza równie niską jakość. Czy tak samo jest w przypadku kamer sportowych? Niekoniecznie. Spokojnie można znaleźć urządzenie, które podoła wakacyjnym wyzwaniom, a i podczas uprawiania ekstremalnego sportu nas nie zawiedzie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na 5 najważniejszych parametrów.

  1. Obudowa – kamery sportowe muszą być odporne niemal na wszystko, szczególnie na wilgoć – po to się je przecież kupuje. Aby móc korzystać ze sprzętu pod wodą konieczne jest założenie obudowy wodoodpornej. Zwróć zatem uwagę na parametr jej wodoszczelności. Sprawdź także, czy deklarowana przez producenta głębokość zanurzenia nie ma jakichś wyłączeń. Zdarza się bowiem, że niektóre obudowy wytrzymują zanurzenie do 50 metrów, ale w wodzie…słodkiej.
  2. Akcesoria montażowe – ogromnym atutem kamer sportowych jest fakt, że można z nich korzystać w praktycznie każdej sytuacji. Pod warunkiem jednak, że będziemy mieli możliwość zainstalowania sprzętu na kasku, kierownicy, klatce piersiowej, głowie czy specjalnym kijku. W praktyce okazuje się, że akcesoria montażowe mogą być razem tak samo drogie, jak tania chińska kamera! Najlepiej więc przed zakupem zorientować się, jakie akcesoria dołącza producent i ile kosztują te, które najbardziej nas interesują.
  3. Matryca – tanie kamery zwykle są wyposażone w matrycę CCD. Owszem, dobrze odwzorowuje ona kolory, jednak jest znacznie wolniejsza od CMOS. Tę drugą znajdziemy tylko w produktach z wyższej półki. Tani sprzęt niestety nie gwarantuje płynnego rejestrowania obrazu, co później wiąże się z irytacją oszczędnego właściciela.
  4. Rozdzielczość – do domowych zastosowań spokojnie wystarczy kamera rejestrująca obraz w rozdzielczości HD. Nie dość, że będzie tańsza, to jeszcze filmiki będą zajmować mniej miejsca na nośniku, co także nie jest bez znaczenia. Kamery Full HD, czy nawet Ultra HD to sprzęt drogi i jednak nieco przerost formy nad treścią. Chyba, że zamierza swoje filmy pokazywać na konkursach lub chcesz zająć się profesjonalną produkcją.
  5. Ogniskowa i jasność obiektywu – oczywiście im jaśniejszy obiektyw, tym lepsza jakość rejestrowanego przez niego obrazu, szczególnie w nocy. Jednak z punktu widzenia domowego użytkownika ważniejsza jest ogniskowa. Warto wybrać kamerę o jak najszerszym kącie widzenia – optymalnie 170 stopni. To pozwoli wykonywać fajne ujęcia z ręki na siebie i rejestrować szerokie sceny. Tzw. zoom to już kwestia gustu – jeśli nie masz zamiaru często wykorzystywać zbliżeń, możesz nie zwracać na to uwagi. W tanich modelach i tak mamy do czynienia wyłącznie z zoomem cyfrowym, który znacznie deformuje obraz.

Gadżeciarze mogą zwrócić jeszcze uwagę na opcje dodatkowe w danej kamerze. Na pewno niejednokrotnie przyda się łączność Wi-Fi czy stabilizacja obrazu. Pamiętaj jednak, że takie „bajery” sumarycznie ostro podnoszą cenę urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie