Hulajnogi po wielu latach niebytu znów stały się bardzo popularnymi gadżetami dla dzieci. Nie ma chyba dziewczynki, która nie marzy o tym, aby mieć własną hulajnogę. Wybór jest ogromny, co dodatkowo utrudnia rodzicom podjęcie decyzji. Dlatego stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jaką hulajnogę dla dziecka kupić.
Rodzaj hulajnogi
Na rynku jest kilka rodzajów hulajnóg, które różnią się wyglądem, funkcjonalnością oraz wygodą użytkowania. Oto podstawowy podział:
- Hulajnoga klasyczna – składa się z kierownicy, dwóch kółek, podestu na stopę i to wszystko. Hulajnogę napędza się siłą mięśni. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy gadżet tego typu na rynku. Można wybrać hulajnogę niemal w całości wykonaną z plastiku lub aluminiową. Wszystko zależy od zasobności portfela i wieku dziecka.
- Hulajnoga składana – z wyglądu bardzo przypomina klasyczną, jednak posiada dodatkowe mechanizmy umożliwiające jej złożenie – chodzi o kierownicę i rączki. Dzięki temu sprzęt zajmuje znacznie mniej miejsca i jest łatwiejszy w przenoszeniu, gdy dziecko już znudzi się jazdą.
- Hulajnoga trójkołowa – bardzo dobry wybór dla młodszych dzieci, które dopiero uczą się jazdy na hulajnodze i mają problemy ze złapaniem równowagi. Pojazd jest bardzo stabilny, można go postawić bez obaw, że się przewróci. Jazda na takiej hulajnodze wymaga jednak użycia nieco większej siły. Minusem jest mniejsza zwrotność w porównaniu do klasycznej hulajnogi.
- Hulajnoga elektryczna – jest to wybór dla starszych dzieci lub dorosłych, w tym dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. Pojazd jest wyposażony w niewielki silnik elektryczny pozwalający na rozpędzenie hulajnogi nawet do 20-30 kilometrów na godzinę. Dodatkowo do dyspozycji jest wygodne siodełko.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Wybór rodzaju hulajnogi to kwestia potrzeb i wieku dziecka oraz budżetu, jakim dysponują rodzice. Przed zakupem jakiegokolwiek pojazdu trzeba natomiast zwrócić uwagę na jakość wykonania. Najtańsze hulajnogi z Dalekiego Wschodu niestety prezentują się pod tym względem słabo, co nie tylko oznacza, że sprzęt szybko się zniszczy, ale może być też niebezpieczny dla dziecka. Warto więc wydać nieco więcej, ale mieć pewność, że hulajnoga nie rozpadnie się po pierwszej przejażdżce.
Na pewno trzeba zwrócić uwagę na zakres regulacji kierownicy – im jest on większy, tym hulajnoga posłuży dłużej. Należy przyjrzeć się spawom, grubości podestu (powinien posiadać nakładkę antypoślizgową) oraz jakości kółek i łożysk – dobrze, gdy będą markowe, wykonane w Europie. To właśnie te elementy najszybciej się zużywają i są narażone na największe obciążenia.