Kiedy w domu pojawia się małe dziecko, naturalną i pierwszą powinnością rodziców jest jego ochrona. Niemowlę jest zdane jedynie na nas, dlatego dbanie o jego zdrowie to coś naturalnego. Rodzice chcą chronić dziecko na różne sposoby. Jednym z ważnych miejsc jest łóżeczko. Niepodważalny fakt jest taki, że elementy łóżeczka tj. szczebelki, mogą stanowić dla dziecka niebezpieczeństwo. Gdy maluch jest już ruchliwy, może nieopacznie umieścić główkę między szczebelkami i zaklinować się. Dlatego szczególną uwagę przykładamy do pojęcia jak zabezpieczyć łóżeczko. Czym są ochraniacze na łóżeczka? Na co w ogóle zwracać uwagę przy ich wyborze i jakie mają zalety?
Gdy pojawia się dziecko, ważne jest dla rodzica, aby było ono bezpieczne. W przypadku niemowląt, które większość czasu spędzają w łóżeczku, to właśnie ono staje się jednym z miejsc o które dbamy. Nie wystarczy nam jednak zakup łóżeczek dla dzieci, z odpowiednim atestem. Zdecydowanie musimy także postawić na dodatkowe akcesoria, które zapewnią dziecku komfort.
Prócz zabawek, kupujemy dziecku do łóżeczka kołderki, kocyki, śpiworki, prześcieradło, odpowiedni materac. Możemy też zakupić dla malucha rożek lub otulacz, w który go zawiniemy, aby czuł ciepło i aby było mu przytulnie, niemal jak w brzuchu mamy.
W przypadku łóżeczek dziecięcych potencjalnie niebezpieczny może być każdy szczebelek, zwłaszcza, gdy nasze dziecko intensywnie się już porusza. Ochraniacze do łóżeczka chronią maluchy przed potencjalnymi urazami, jakich mogłyby nabyć, wkładając rączki, nóżki czy inne części ciała (w tym głowę) w szczeble łóżka. Dzięki ochraniaczom, montowanym do szczebelków albo takim, jakie położysz obok niemowlaka możesz go uchronić przed uderzeniami. Mimo tego, że współcześnie łóżeczka posiadają już właściwy odstęp między szczeblami, to dziecko, które się turla, pełza lub siada może się boleśnie uderzyć o ramy łózka. Ochraniacze pełni zatem rolę amortyzatora takich zdarzeń.
W przypadku ochraniaczy wyróżniamy opcje klasyczne (w formie długiego panelu), panelowe, modułowe (składające się z miękkich poduszek), ochraniacze w formie walka lub warkocza. Większość, prócz dwóch ostatnich, posiadają przy sobie troczki, dzięki którym przywiązujesz je do ramy łóżka. Otulacze wałki i warkocze są natomiast wykonane z jednego kawałka materiału i możesz nimi dowolnie "otoczyć" malucha.
Przy wyborze ochraniaczy warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze będzie to materiał wykonania. Zazwyczaj jest on miękki, ale możesz dokonać wyboru spośród bawełny, muślinu, bambusa, dzianiny. Popatrz także na wypełnienie ochraniaczy. Powinno być ono antyalergiczne.
Drugą istotną kwestią jest odpowiednie mocowanie. Jeśli będzie zbyt słabe, dziecko może je nieświadomie rozwiązać. Dodatkowo ochraniacze nie powinny mieć zdobień typu korali, pomponów, guzików. Jeśli odpadną, stanowią duże zagrożenie dla malucha.
Kolejnym aspektem są odpowiednie wymiary ochraniaczy. Nie tylko powinny być dopasowane do łóżeczka, ale także nie mogą być zbyt grube, aby nie zabierać zbyt wiele przestrzeni wewnątrz.
Na końcu zwracajmy uwagę, czy ochraniacze łatwą się piorą, oraz czy są estetyczne.
Wiesz już czym zabezpieczyć łóżeczko, ale czy wiesz, dlaczego warto korzystać z ochraniaczy? Z pewnością główną ich zaletą jest poczucie bezpieczeństwa zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wiedząc, że pociecha śpi spokojnie i w żaden sposób nie wypadnie z łóżeczka, uspokaja także rodzica.
Same ochraniacze są niezwykle praktyczne oraz miłe w dotyku. A w przypadku malucha ma to ogromne znaczenie.
Montując ochraniacze, dobrze jest też wybrać takie, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza oraz jednocześnie dopływ powietrza. Nie można okładać nimi łóżka niemal na całej długości, ale z drugiej strony montaż kilku paneli zaraz obok dziecka, sprawi, że będzie ono odgrodzone od potencjalnego zimna.
Na końcu, gdy dziecko już wyrośnie z ochraniaczy, nadal można je wykorzystać do dodatkowej zabawy. Mowa tu zwłaszcza o warkoczach lub wałkach. Taki ochraniacz może też posłużyć dziecku jako poduszka lub coś, co przytuli podczas snu.
Zdecydowanie jest to zatem zakup, który powinien rozważyć każdy rodzic.
Artykuł partnera.