Jak wymieniać części w drukarce 3D?

Krzysztof Jagielski
25.05.2021

Drukarki 3D, początkowo używane tylko w przemyśle i do celów naukowych, dzisiaj można kupić już za kilkaset złotych. To świetne narzędzie do tworzenia autorskich projektów, żeby jednak działało bez żadnych zakłóceń, trzeba zadbać o jego właściwe serwisowanie.

Jak działa drukarka 3D?

Drukowanie przestrzenne polega na wytwarzaniu trójwymiarowych przedmiotów. Mogą to być zabawki, części zamienne, przedmioty codziennego użytku, buty, instrumenty muzyczne, oryginalne ozdoby. Bardziej zaawansowane maszyny potrafią wydrukować sztuczne organy do przeszczepów, protezy, a nawet jedzenie.

Wydruk powstaje dzięki specjalnym filamentom, czyli materiałom, które pod wpływem wysokiej temperatury stają się bardzo plastyczne. Projekt druku zapewnia specjalne oprogramowanie, zainstalowane na komputerze połączonym z drukarką 3D.

Jak dobierać części do drukarek 3D?

Sprzęt do drukowania trójwymiarowych przedmiotów, jak każda elektronika, wymaga regularnego przeglądu. Niektóre części mogą się podczas eksploatacji drukarki zniszczyć do tego stopnia, że potrzebna będzie ich wymiana, w przeciwnym razie jakość wydruku zacznie się pogarszać i w końcu może dojść do poważnego uszkodzenia całej maszyny.

Na 3Diy.eu można znaleźć szeroki wybór części zamiennych do drukarek 3D. W sklepie można się zaopatrzyć w ekstrudery, profile, napędy, czujniki, zasilacze, pokrywy, szkło oraz inne elementy konstrukcyjne, a każdą część należy dopasować do konkretnego modelu drukarki. Ważnym elementem, bez którego drukarka nie będzie mogła pracować, jest także filament, który na bieżąco należy uzupełniać. Filamenty są dostępne w różnych wersjach, w zależności od tego, co chcemy wydrukować. Najpopularniejsze rodzaje to PLA, PET-G, ABS, PP, TPU, ASA – różnią się one składem oraz właściwościami.

Czy można samodzielnie wymieniać części w drukarce? 

Większość części zamiennych można zamontować w drukarce samodzielnie, wystarczy skorzystać z instrukcji obsługi. Niektóre elementy drukarki powinno się wymieniać jeszcze zanim ulegną awarii, tak by poprawić wydajność maszyny. Jednak gdy dojdzie do poważniejszej usterki, jak awaria silnika czy płyty głównej, należy podczas naprawiania uważać aby nie doszło do uszkodzenia innych delikatnych elementów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie