Wyposażenie biura, zwłaszcza zupełnie pustego, wiąże się ze sporymi kosztami. Nawet jeśli prowadzisz jednoosobową działalność i na razie nie zatrudniasz pracowników, to pewnie i tak spodziewasz się niemałych wydatków na zakup niezbędnego wyposażenia. Spokojnie, są proste sposoby na to, aby nie zrujnować budżetu dopiero rodzącego się biznesu. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Na początek zastanów się, czy przypadkiem nie masz w domu niepotrzebnych mebli, które idealnie sprawdzą się w Twoim nowym biurze. Może to być np. stare biurko dziecka, regał, zamykana komoda na dokumenty itd. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: pozbędziesz się rzeczy z domu i jednocześnie zyskasz wyposażenie biura na start.
Nikt nie powiedział, że każdy przedsiębiorca musi od razu kupować nowe meble biurowe, zwłaszcza na wymiar. Z pewnością znajdziesz potrzebne rzeczy na portalach typu OLX – często w świetnym stanie, wyglądające jak nowe. Wystarczy tylko poszukać i zorganizować transport.
Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców, zwłaszcza poczatkujących, jest kupowanie wyposażenia biurowego na wyrost. Może Ci się wydawać, że potrzebujesz skanera i kopiarki, ale tylko do czasu, aż zorientujesz się, że obieg cyfrowy dokumentów jest o wiele wygodniejszy i preferowany również przez Twoich kontrahentów.
Outlety meblowe, ze sprzętem IT czy z podłogami to miejsca, w których warto stopniowo nabywać wyposażenie biura. Ceny są nawet o 50-70 procent niższe niż w standardowych sklepach. Dodatkowo rozważ zakup używanego sprzętu z gwarancją (zwykle 6-miesięczną), który często można dostać za naprawdę niewielkie pieniądze.