Jak kupować ubrania odpowiedzialnie?

Krzysztof Jagielski
21.08.2020

Odpowiedzialne kupowanie ubrań stało się bardzo modne i dobrze – to kierunek, w którym powinniśmy podążać wszyscy. Nadal jednak większość z nas wybierając się na tzw. shopping kupuje bez opamiętania i bez zastanawiania się nad tym, skąd pochodzą dane ciuchy, w jaki sposób zostały wyprodukowane, jaka jest ich faktyczna wartość. Co zatem możesz zrobić, aby zacząć kupować ubrania odpowiedzialnie? To wcale nie jest trudne. Sprawdź nasze wskazówki.

Sprawdzaj pochodzenie

Idealnie byłoby kupować ubrania wyprodukowane w naszym kraju, ewentualnie na terytorium Unii Europejskiej. Daje to pewność, że przy ich wytwarzaniu nie wykorzystywano pracy dzieci. Nie można tego niestety powiedzieć o ciuchach z Chin czy Bangladeszu, gdzie od lat funkcjonują szwalnie zarządzane praktycznie przez grupy przestępcze. Miej świadomość, że wybierając ubranie z odległej Azji, znacznie za nie przepłacasz, a jedynie promil tej ceny trafia do faktycznego producenta. To nie jest fair.

Sprawdzaj skład

Kupując ubrania możesz się przyczynić do poprawy stanu środowiska naturalnego. Wystarczy, że całkowicie zrezygnujesz z ciuchów wyprodukowanych ze sztucznych materiałów oraz z bawełny uprawianej w nieekologiczny sposób. Sprawdzaj, czy na metce znajduje się informacja o użyciu wyłącznie bawełny z organicznych upraw. Ekologiczne materiały to także konopie czy len.

Kupuj tylko to, co jest Ci potrzebne

Bezmyślny konsumpcjonizm wcale nie jest fajny. Jeśli kupujesz ubrania nawykowo, to nie możesz robić tego w sposób odpowiedzialny. Zanim więc po raz kolejny ruszysz na shopping, spróbuj dokonać przeglądu swojej garderoby. Sprawdź, co jest Ci naprawdę potrzebne. Nie kupuj ubrań, by poprawić sobie humor, ale w celu zaspokojenia faktycznych potrzeb życiowych.

Kupuj ubrania dobrej jakości

Wiemy, że są droższe, ale jednocześnie posłużą Ci znacznie dłużej, będziesz w nich wyglądać świetnie i nie wylądują od razu na dnie szafy. Zdecydowanie rozsądniej jest kupić np. 2 sweterki dobrej marki po 200 złotych za sztukę, niż 10 po 20 złotych, które po pierwszym praniu są Ci o kilka rozmiarów za duże. Kupowanie ciuchów porządnej jakości, niekoniecznie największych marek świata, świetnie wpisuje się w ideę ograniczania zaśmiecenia naszej planety.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie