Jak bezpiecznie kupić wakacje przez Internet? 5 najważniejszych rad

Krzysztof Jagielski
20.02.2017

Badania pokazują, że z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na zagraniczne wakacje. Nie ma się czemu dziwić. Gwarancja pogody kusi, a do tego dochodzą jeszcze bardzo dobre ceny. Tygodniowy pobyt all inclusive np. na Teneryfie nie musi być droższy niż 10 dni nad kapryśnym Bałtykiem. Najwygodniejszą formą zakupu wycieczki jest skorzystanie z oferty internetowych pośredników, tzw. multiwyszukiwarek wakacji. Wiele osób ma przed tym opory (obawa o utratę pieniędzy), ale stosując się do tych 5 zasad, można znacznie ograniczyć ryzyko.

  1. Sprawdź, czy pośrednik ma licencję – informacja na ten temat musi się znaleźć w regulaminie serwisu. Dobre wyszukiwarki oficjalnie chwalą się uzyskanymi licencjami i nie robią z tego faktu żadnej tajemnicy. Pamiętaj, że pośrednicy nie są biurami podróży – po prostu oferują wycieczki współpracujących z nimi biur.
  2. Zweryfikuj fakt istnienia wybranej wycieczki – jeśli udało Ci się znaleźć wycieczkę spełniającą Twoje wymagania, poszukaj jej na stronie biura podróży i porównaj zakres świadczeń. Jeśli wszystko jest dokładnie takie samo, to możesz kupić wycieczkę tam, gdzie jest taniej. Pośrednicy czasami oferują lepsze ceny, bo sprzedają bardzo dużo wycieczek i mogą sobie pozwolić na różne promocje.
  3. Przeczytaj opinie – jeśli serwis ma dobre opinie w Internecie i jest ich bardzo dużo, to dobrze świadczy o pośredniku. Unikaj wyszukiwarek, które dopiero pojawiły się na rynku i nic o nich właściwie nie wiadomo. Uważaj szczególnie na bardzo atrakcyjne oferty. Nie wierz w to, że można kupić wycieczkę za połowę jej nominalnej wartości u innych pośredników – nawet w formule last minute.
  4. Zapłać kartą kredytową – z zakupionej wycieczki rozliczasz się z pośrednikiem. Dobre wyszukiwarki oferują różne formy płatności, a najbezpieczniej jest zawsze skorzystać z karty kredytowej. W razie niewywiązania się pośrednika z umowy, możesz wystąpić do banku z reklamacją i poprosić o uruchomienie tzw. procedury chargeback – wówczas pieniądze zostaną Ci zwrócone.
  5. Potwierdź rezerwację w biurze podróży – po zakupie wycieczki przez pośrednika poczekaj kilka dni i zadzwoń do biura podróży (organizatora wycieczki). Zapytaj, czy Twoja rezerwacja została potwierdzona i widnieje w systemie organizatora. Lepiej dmuchać na zimne i uniknąć bardzo nieprzyjemnej sytuacji, gdy zjawisz się na lotnisku, ale nie będzie Ciebie na liście podróżnych.

Stosując się do tych zasad masz dużą szansę na to, że kupione wakacje okażą się bardzo udane. Jak to w życiu bywa, należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania, nawet wobec dużych i rozpoznawalnych serwisów pośredniczących w zakupie wycieczek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie