Przez wieki dobowy rytm aktywności człowieka wyznaczało słońce. Wstawało się o świcie, a kładło spać o zmierzchu. Tak było do momentu wynalezienia lampy – najpierw olejnej (stosowali je już starożytni Egipcjanie), a następnie gazowej. Prawdziwą rewolucję przyniosła nam natomiast elektryczność. Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez sztucznego światła. Lampy w naszych domach i mieszkaniach już dawno przestały jednak pełnić rolę wyłącznie praktyczną. To także kluczowe elementy dekoracyjne. Podpowiadamy, jakie lampy wybrać, aby osiągnąć zachwycający i spójny efekt.
Wiele osób wybierając lampy do mieszkania czy do domu popełnia klasyczny błąd i kupuje to, co świetnie wygląda na zdjęciu w katalogu i w Internecie. Warto pamiętać, że takie wizualizacje są pieczołowicie przygotowywane, a podobny efekt może być niemożliwy do osiągnięcia w realnych warunkach.
Dlatego lampy trzeba najpierw dokładnie obejrzeć „na żywo”, a następnie wyobrazić sobie, jak będą się prezentować w mieszkaniu. Działa tutaj dokładnie ta sama zasada, jak w przypadku ubrań. Sukienka zawsze dobrze wygląda na modelce, ale dopiero po jej przymierzeniu możesz ocenić, czy Tobie także jest w niej do twarzy.
Nie idź zatem na skróty i nie wybieraj lamp pod dyktando katalogów wnętrzarskich – nie dość, że jest to ryzykowne, to jeszcze efekt będzie mało oryginalny. Pora zerwać z modą urządzania mieszkań „na jedną modłę”!
Lampy pod względem designu zdecydowanie powinny pasować do stylu, w jakim jest urządzone całe mieszkanie. Zupełnie inne elementy oświetleniowe wybieramy do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych, inne do takich w stylu boho czy hygge. Pamiętaj, że dobrze dobrana lampa podkreśla atuty pomieszczenia. Popełnienie błędu sprawi, że całość będzie się wydawać chaotyczna i przypadkowo zestawiona.
Przed wybraniem lamp koniecznie zastanów się też, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czy potrzebujesz mocnego oświetlenia górnego, a może wolisz przygaszone światło odbijające się od ścian? Tutaj oczywiście dużo zależy od funkcji danego pomieszczenia. W kuchni i w jadalni światło powinno być mocne – chodzi o ułatwienie sobie przygotowywania posiłków i jedzenia, szczególnie w większym gronie.
W salonie oświetlenie może być bardziej subtelne – tutaj bardzo dobrze sprawdzą się lampy podłogowe i kinkiety. Z kolei w sypialni najważniejsza jest atmosfera sprzyjająca wypoczynkowi, dlatego w zupełności wystarczy punktowe oświetlenie lub np. lampki stolikowe do czytania.
Design się zmienia, ale wśród lamp wciąż można wyróżnić konkretne kategorie, które mają różne przeznaczenie. I tak:
Warto również wspomnieć o lampach biurkowych, które stosuje się w gabinecie lub pokoju uczącego się dziecka. Pełnią one głównie rolę praktyczną.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat w naszym kraju rządziła moda na nowoczesne lampy z kloszami wykonanymi z aluminium lub tworzyw sztucznych. Mają one swoje plusy, ale także jeden ogromny minus: są do bólu nudne. W wielu mieszkaniach i domach można spotkać identyczne lub bardzo podobne lampy, które w żaden sposób nie wyróżniają wnętrza.
Dlatego powoli wraca trend na lampy z abażurem. Wbrew pozorom pasują one do wnętrz o praktycznie dowolnym charakterze: nowoczesnych, klasycznych, retro, industrialnych czy boho. Co ciekawe, dzięki abażurowi można całkowicie odmienić wygląd nawet starej lampy, która najlepsze lata ma już dawno za sobą.
Oferta efektownych, kreatywnych abażurów jest ogromna. Wystarczy zajrzeć do sklepu marki Majunto, która specjalizuje się w ręcznym tworzeniu abażurów zarówno do lamp wiszących, jak i stojących i stołowych. Taki element natychmiast stanie się ważnym akcentem we wnętrzu i nada mu unikalnego wyglądu.
Wybierając lampy do mieszkania kieruj się więc przede wszystkim funkcjonalnością, swoimi potrzebami i stylem, jaki chcesz podkreślić. Nie kupuj tego, co jest akurat modne – stawiaj na indywidualizm, który jest nieprzemijającym trendem.
Artykuł partnera.