Czy fotel biurowy może mieć wpływ na pracę wykonywaną w pozycji siedzącej. Okazuje się, że tak, a świadomość znaczenia prawidłowo dobranego fotela jest coraz większa.
Najnowsze badania dotyczące środowiska pracy współczesnego człowieka nie pozostawiają złudzeń – jak się okazuje zostało ono zdominowane przez pozycje siedzącą. Człowiek jest w stanie spędzić w pozycji siedzącej bardzo wiele godzin – statystyki wskazują, że jest to przeciętnie nawet 13 godzin w ciągu całego dnia. Tymczasem w ciągu całego życia zawodowego przesiadamy około 80 tysięcy godzin – oczywiście pod warunkiem, że wykonujemy pracę siedzącą. To bardzo dużo, a liczby te nabierają jeszcze większej wagi kiedy okazuje się, że wielu z nas siedzi w sposób nieprawidłowy, działając niekorzystnie na swoje zdrowie i przede wszystkim układ ruchu. Okazuje się, że aż 67 procent wszystkich zatrudnionych na stanowiskach siedzących ludzi wykonuje swoją pracę siedząc niewłaściwie. Tymczasem można zapobiec temu przez odpowiednią organizację stanowiska pracy, a przede wszystkim poprzez specjalistyczne fotele biurowe, w które naprawdę warto jest zainwestować.
Opierając się na wynikach przeprowadzonych badań szybko można dojść do wniosku, iż osoby, które wykonują prace w niewłaściwy sposób prędzej czy później będą odczuwały z tego powodu pewne niedogodności. Bardzo często są to bóle pleców (kręgosłupa) oraz spadek efektywności pracy. Dlatego dbałość o odpowiednie stanowisko pracy dla pracownika jest równoznaczna z dbałością o zdrowie pracowników i efektywność pracy wpływającą na wyniki firmy. Osoba, która pracuje nie odczuwając bólu będzie pracowała lepiej, szybciej i przede wszystkim z przyjemnością. Jeśli jednak fotel będzie źle dobrany, całe stanowisko pracy nie będzie spełniało wymogów ergonomii, a niekorzystne efekty mogą pojawić się bardzo szybko. Niestety w taki sposób pracuje bardzo wielu ludzi – znacznie więcej, niż powinno.
Niekorzystne efekty źle dobranego fotela:
bóle głowy i problemy z koncentracją
bóle karku i barków
bóle kręgosłupa i pleców
dolegliwości miednicy
bóle ud
bóle łydek i kolan
bóle stawów (dolegliwości wtórne)
Okazuje się, że zaradzić problemom można w bardzo prosty sposób. Ważne jest wyposażenie pracowników w fotele biurowe, które będą spełniać zasady ergonomii. Takie ergonomiczne siedzisko powinno uwzględniać budowę ciała człowieka oraz kwestie psychologiczne, potrzeby estetyczne i wymagania bezpieczeństwa. Zalecenia dotyczą zatem elementów takich jak głębokość, szerokość i wysokość siedziska, pochylenie, możliwość regulacji, rozstaw podłokietników czy podnóżek.
Jak wybrać odpowiedni fotel biurowy? Oprócz kolorystyki, kształtu czy ogólnego designu istotne są następujące elementy:
profilowanie zgodne z krzywiznami ciała – (m.in. podparcie dla odcinka lędźwiowego)
stabilność
wygodny dostęp do pokręteł regulacji
możliwość regulacji
blokada mechanizmu jezdnego
swobodny ruch ramion
regulacja wysokości, podłokietników czy oparcia
dynamiczne siedzenie
siedzisko i oparcie podążające za człowiekiem (mechanizm „synchro”)
Fotele najwyższej jakości budowane są w dwóch odmianach różniących się zakresami wzrostu użytkowników, dla których są przeznaczone. Na koniec trzeba zaznaczyć, że ergonomiczne stanowisko pracy to nie tylko fotel. Podstawowy mebel to biurko, które ma określona wysokość. Do niego odnosimy wysokość siedziska fotela (czasem potrzebne są podnóżki), wysokość podłokietników, wysokość ustawienia monitorów komputerowych. Wszystko dobieramy oczywiście do konkretnej osoby, dla której to stanowisko pracy spełni wymagania.
Artykuł opracowano we współpracy z serwisem Ergo-Fotel.pl.
Artykuł partnera.