Obecnie zdecydowana większość inwestorów budujących własny dom jednorodzinny wybiera ciemną dachówkę – czarną, grafitową, ewentualnie brązową. Wynika to z aktualnej mody na minimalizm i nowoczesność. Czerwona dachówka wydaje się być passe, natomiast nadal warto rozważyć jej zakup. Jakie są jej najważniejsze zalety? Sprawdź w naszym poradniku.
Tak, za czerwoną dachówkę zapłacimy nieco mniej niż za czarną tego samego producenta. Wynika to po prostu z mniejszej popularności czerwonego wariantu kolorystycznego. Szał na ciemne kolory dachówek przekłada się na sukcesywny wzrost ich cen. Dlatego jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, to postaw właśnie na czerwony dach.
Dla wielu osób będzie to poważny argument przemawiający za zakupem czerwonej dachówki. Nie wszyscy chcą powielać obowiązujące trendy. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój dom wyróżniał się w sąsiedztwie i nie był taki, jak wszystkie inne dookoła, to najłatwiej będzie osiągnąć ten efekt właśnie poprzez wybranie czerwonej dachówki.
Mocny argument z punktu widzenia osób budujących dom jednorodzinny z poddaszem użytkownym. Czarna dachówka spowoduje bardzo szybkie nagrzewanie się dachu, a tym samym znajdującego się pod nim poddasza, na którym zwykle planujemy sypialnie. Latem oznacza to temperaturowy koszmar, który można nieco złagodzić wybierając czerwoną dachówkę.
Co prawda producenci dachówek gwarantują dziś wieloletnią trwałość koloru, jednak do takich zapewnień warto podchodzić z nieufnością. Szczególnie ciemne dachówki betonowe potrafią dość szybko płowieć i już po kilku latach prezentują się mało efektownie. Ten problem w mniejszym stopniu dotyczy czerwonych dachówek, do których produkcji używa się po prostu mniej barwnika.
Czerwona dachówka jest na tyle uniwersalna, że dobrze komponuje się zarówno z białą, jak i kremową elewacją (choć można też postawić na jaskrawą żółć). Jeśli chodzi o rynny, to poza czernią mamy pełną dowolność – od koloru stalowego, przez brązowy, aż po czerwony. Czarny dach jednak dość mocno ogranicza inwestorów w zakresie wyboru opcji kolorystycznych pozostałych zewnętrznych elementów domu.