Dla domu: Płyta indukcyjna – jakiej firmy wybrać?

Remigisz Szulc
09.09.2015

Coraz mniej nowych domów i mieszkań jest podłączonych do sieciowej instalacji gazowej. Korzystanie z przenośnych butli z propanem-butanem z kolei może być niebezpieczne, a na pewno jest mało komfortowe. To powoduje, że wiele osób przechodzi na gotowanie na płytach elektrycznych. Od wielu lat popularne są te ceramiczne, ale w ich przypadku kontrowersje budzi ekonomia – są po prostu dość drogie w eksploatacji. Dlatego furorę zaczynają robić płyty indukcyjne. Jakiej firmy płytę indukcyjną wybrać i czy ma to właściwie jakiekolwiek znaczenie?

 

Płyta indukcyjna – praktyczna, tania w utrzymaniu, ale droga w zakupie

 

Technologia indukcyjna zrewolucjonizowała nasze myślenie o gotowaniu „na prądzie”. Osoby, które obawiały się bardzo wysokich rachunków za energię są zwykle bardzo pozytywnie zaskoczone. W dużym skrócie – płyta indukcyjna jest bardzo wydajna, bo maksymalnie wykorzystuje dostarczaną energię zamieniając ją na ciepło. Inne podstawowe zalety gotowania na tego typu płycie, to:

 

  • Czas – gotowanie „na indukcji” jest znacznie szybsze niż na płycie ceramicznej, nie mówiąc już o gazowej;
  • Czystość – sama płyta jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu (płaska powierzchnia, brak wgłębień i rusztów), a podczas gotowania nie dochodzi do spalania gazu, ograniczamy więc osadzanie się tłuszczu na szafkach i garnkach;
  • Bezpieczeństwo – nie ma gazu, a zatem nie ma ryzyka wybuchu (hipotetycznego, ale jednak). W dodatku same pola grzewcze nagrzewają się w minimalnym stopniu, nie ma więc mowy o poparzeniu się np. przez dziecko;
  • Estetyka – czarna tafla szkła wygląda bardzo elegancko;
  • Wygoda – płyty indukcyjne są wyposażone w timery, dzięki którym możemy dokładnie zaprogramować czas gotowania i nie martwić się, że zapomnieliśmy o zupie;
  • Koniec ze spalonymi garnkami – ponieważ podczas gotowania na indukcji nie jest wydzielana wysoka temperatura i nie ma płomienia, eliminujemy ryzyko spalenia garnka.

 

W zasadzie istnieją tylko dwa minusy płyt indukcyjnych:

 

  • Wysoka cena zakupu – bardzo szybko się to zmienia, jednak nadal różnica w cenie między płytą indukcyjną a gazową wynosi przynajmniej 100%;
  • Wymagania techniczne odnośnie instalacji – są oczywiście płyty zasilane z gniazda 230V, jednak nie warto ich kupować, bo oszczędności na energii i wydajność samej płyty znacznie spadają. Dobrej klasy płyta musi być zasilania z gniazda trójfazowego, co wymaga jego doprowadzenia do miejsca montażu.

 

Jakiej firmy płytę indukcyjną wybrać?

 

Tu mamy dla Was kontrowersyjną radę, ale uwierzcie, że popartą doświadczeniem i faktami. W przypadku płyt indukcyjnych logo producenta ma drugorzędne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ liczy się nie to, która firma sygnuje urządzenie, ale która odpowiada za jej kluczowy element – płytę ceramiczną.

 

Obecnie absolutnym liderem tego rynku jest marka Schott Ceran, która dostarcza swoje rozwiązanie dla ogromnej większości czołowych producentów płyt. Nie ma zatem między nimi żadnej różnicy jakościowej, a właśnie płyta ceramiczna jest tym elementem, który najczęściej (i najszybciej) może ulec awarii.

 

Oczywiście jest też elektronika, jednak tu mamy do czynienia z analogiczną sytuacją – większość producentów płyt korzysta z dokładnie takich samych rozwiązań, niestety coraz częściej opracowywanych i produkowanych w Chinach.

 

Dowodem na prawdziwość tych twierdzeń jest bardzo mała różnica w cenach pomiędzy płytami poszczególnych producentów. Po prostu, wybierając te najdroższe płacimy zwykle za markę. Jednak z praktycznego punktu widzenia, czy to będzie Amica, Bosch czy Siemens, nie ma tak naprawdę znaczenia.

 

Na co zwracać uwagę wybierając płytę indukcyjną?

Skoro nie liczy się logo producenta, to o czym należy pamiętać, aby dokonać właściwego zakupu płyty? Mamy dla Was kilka prostych rad:

  • Zwracajcie uwagę na to, kto dostarcza płytę ceramiczną – jak wspomnieliśmy najczęściej będzie to Schott Ceran i warto tej marce zaufać;
  • Zasilanie – najlepiej od razu zainwestować w płytę na 380V;
  • Liczba pól grzewczych – standardowo wystarczą 4, ale w przypadku dużej rodziny warto rozważyć wybór płyty z sześcioma polami;
  • Rodzaj pól grzewczych – to bardzo ważna sprawa. Większość płyt jest wyposażona w tzw. pola booster. Generują one najwyższą moc pola magnetycznego, dzięki czemu gotowanie na nich przebiega najszybciej. Zwykle wystarczy układ: 2 pola booster + dwa zwykłe;
  • Możliwość indywidualnych ustawień – timer jest bardzo przydatny, dlatego zwracajcie uwagę, jak dużo funkcji możecie dzięki niemu ustawić. Są np. programy do gotowania jaj (płyta sama dobierze ustawienia w zależności od tego, czy chcemy zjeść jaja na twardo czy na miękko), do gotowania wody na herbatę itp.
  • Sposób wykończenia płyty – lepiej unikać modeli z prostymi krawędziami – będzie się tam zbierać trudny do usunięcia brud oraz wilgoć. Efektowne i praktyczne są płyty ze ściętymi krawędziami.

Pamiętajcie – logo producenta ma naprawdę drugorzędne znaczenie. Liczy się dobranie płyty pod kątem naszych indywidualnych potrzeb. Życzymy przemyślanych wyborów!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie