Przydomowy ogród powinien być nie tylko łatwy w utrzymaniu i sprzyjać relaksowi w wolnych chwilach, ale także estetycznie się prezentować. Sam trawnik i rząd tuj pod płotem, to trochę za mało. Potrzebne będą również inne rośliny ogrodowe, które cieszą oko o różnych porach roku i wspólnie tworzą piękną kompozycję . Niedoświadczeni ogrodnicy często popełniają podstawowe błędy na etapie wyboru roślin do ogrodu. Jak ich uniknąć? Czym właściwie należy się kierować przy zakupie? Sprawdź nasze wskazówki.
Doświadczony sprzedawca roślin ogrodowych zawsze podpowie kupującemu, jakie stanowisko będzie najlepsze dla konkretnej rośliny. Stosowna informacja powinna się znaleźć również w opisie drzewka, krzewu czy byliny np. na doniczce. Jeśli tego brakuje, zawsze można jeszcze poszukać informacji w Internecie. Wybór stanowiska ma ogromny wpływ na to, czy roślina dobrze poradzi sobie w ogrodzie. Niektóre rośliny są cieniolubne, inne z kolei wymagają silnego nasłonecznienia lub półcienia.
Zwracamy na to uwagę, aby nie dopuścić do sytuacji, w której za 3-4 lata trzeba będzie przesadzić roślinę lub wręcz się jej pozbyć, bo np. zagraża elewacji budynku czy rzuca cień na inne okazy w ogrodzie. Biorąc pod uwagę docelowy rozmiar rośliny możemy dużo łatwiej wyznaczyć dla niej stanowisko.
Idealnie byłoby mieć w ogrodzie takie rośliny, które zapewnią widok pięknych kwiatów przez cały sezon – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Aby było to możliwe, trzeba zainwestować w rośliny kwitnące o różnych porach roku. Kiedy jedna już przekwita, druga dopiero zaczyna prezentować kwiaty.
Rośliny ogrodowe potrafią być pod tym względem bardzo kapryśne i na przykład w ogóle nie tolerować ciężkiej gleby (np. glina). Należy zatem wcześniej upewnić się, jaki rodzaj podłoża dominuje w ogrodzie. W ostateczności można wymienić ziemię w bezpośrednim otoczeniu rośliny, aby zapewnić jej optymalne warunki wzrostu.
Na to szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które nie mają czasu, aby regularnie pielęgnować ogród i szukają raczej roślin „bezobsługowych”. Sprawdzamy zatem, czy dana roślina wymaga np. częstego przycinania, czy jest wrażliwa na szkodniki, czy ma tendencję do chorowania, czy dobrze znosi okresy suszy etc.