Czym się kierować kupując olej silnikowy?

Krzysztof Jagielski
21.09.2020

Olej silnikowy pełni kluczową rolę w całym układzie napędowym pojazdu. Jego zadaniem jest odprowadzanie wysokiej temperatury oraz zapewnianie odpowiedniego smarowania wewnątrz jednostki. Nie wszyscy kierowcy jednak rozumieją, że kupując słaby olej wcale nie oszczędzają, ale proszą się o kłopoty. Jeśli nie chcesz popełnić takiego samego błędu, a jednocześnie nie masz doświadczenia w kupowaniu oleju silnikowego, to zapraszamy do lektury naszego poradnika. Dowiesz się z niego, czym należy się kierować wybierając olej silnikowy.

Zalecenia producenta pojazdu

Jeśli nie potrafisz rozszyfrować klasy lepkości oleju, nie masz na to czasu lub po prostu ochoty, a chcesz po prostu mieć pewność, że kupiłeś odpowiedni olej do silnika Twojego samochodu, to nie ma lepszego sposobu, niż po prostu kierowanie się zaleceniami producenta. Znajdziesz je chociażby w książce serwisowej pojazdu.

Każdy producent rekomenduje konkretny olej do samochodu napędzanego daną jednostką napędową. Nie należy tego bagatelizować, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych silników, które są niezwykle wręcz wrażliwe na jakość stosowanego oleju. Nie przesadzamy pisząc, że użycie innego lubryfikantu, niespełniającego norm producenta, może się skończyć nawet przedwczesną awarią silnika, a na pewno odbije się na parametrach jego pracy.

Zacznij więc od zajrzenia do książki serwisowej, z której dowiesz się, jakie parametry musi mieć olej zalecany przez producenta pojazdu. Dalej pójdzie już z górki.

Marka

Nie jest prawdą twierdzenie, że marka oleju ma drugo- czy nawet trzeciorzędne znaczenie. Gdyby tak było, to wszystkie oleje kosztowałyby mniej więcej tyle samo. Tutaj jednak mniej istotne jest to, olej jakiej marki zaleca producent – często taka rekomendacja jest związana po prostu z tzw. cross marketingiem, czyli wzajemnym polecaniem swoich produktów. Najbezpieczniej będzie celować w oleje znanych, obecnych na rynku od wielu lat marek, jak Mobil, Castrol, Elf, Total, Shell, Valvoline, Motul czy Liqui Moly.

Pochodzenie oleju

Wystrzegaj się kupowania oleju z nieznanego źródła. Nieznanego, czyli takiego, którego nie jesteś w stanie w żaden sposób zweryfikować. Dotyczy to niestety głównie Internetu. Na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych dosłownie roi się od podróbek, czego nie będziesz w stanie stwierdzić na podstawie zdjęć i opisu produktu. Podrobiony olej to ogromne ryzyko dla silnika.

Jedynym sposobem na to, aby uniknąć wpadki, jest kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Szerokim łukiem omijaj podejrzanie tanie oferty i nie wierz w opowieści, że świetna cena jest efektem zakupu dużej partii oleju z likwidowanego autoryzowanego serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie