Każdy, kto ma w kieszeni smartfon, ma też różnego rodzaju kabelki USB. Wykorzystujemy je do ładowania naszych urządzeń elektronicznych czy do łączenia ich z np. komputerem. Na dłuższą metę nie jest to specjalnie wygodne, a już zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z urządzeń różnych producentów – np. Apple i Samsung, w których zastosowano odmienne gniazda. Ten problem można dość łatwo rozwiązać kupując kabel magnetyczny. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.
Kabel magnetyczny różni się od zwykłego kabla USB tym, że nie posiada tradycyjnej wtyczki, ale gniazdo z magnesem, w które wkłada się odpowiednią końcówkę. Na przykład: gdy chcesz naładować iPhone, to użyjesz wtyczki typu Lightning. Z kolei do naładowania tabletu z Androidem potrzebujesz już wtyczki micro-USB.
Kable magnetyczne zwykle posiadają komplet popularnych wtyczek w zestawie. Dzięki temu nie potrzebujesz żadnego innego kabla. Wystarczy Ci ten jeden, który możesz nosić w torebce, trzymać w szufladzie biurka czy wozić w samochodzie.
Z kolei końcówki najlepiej jest umieścić na stałe w gniazdach swoich urządzeń mobilnych. Eliminuje to konieczność pamiętania o zabraniu ze sobą odpowiedniej końcówki, gdy np. wybierasz się w podróż, a korzystasz z urządzeń różnych producentów.
To proste: dzięki takiemu kablowi możesz zapomnieć o konieczności spakowania różnych przewodów. To duża zaleta w czasach, gdy Apple nadal uparcie broni się przed przejściem na standard USB-C, przez co zmusza użytkowników swoich urządzeń do dalszego stosowania kabla z końcówką Lightning.
Poza tym używanie kabla magnetycznego znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia gniazda ładowania w telefonie czy w tablecie. Jest to najczęstsza – zaraz obok zbicia ekranu – usterka w urządzeniach mobilnych. Dzięki wpięciu końcówki na stałe i podłączaniu do niej samego kabla unikamy prawdopodobieństwa np. wyłamania gniazda.
Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że dobre kable magnetyczne obsługują technologię szybkiego ładowania, czyli Quick Charge. Oznacza to, że są w stanie obsłużyć prąd wyjściowy na poziomie nawet 3A, co oczywiście przekłada się na dużo szybsze uzupełnienie energii w baterii swojego urządzenia.