Czym jest ćma bukszpanowa i jak się jej pozbyć?

Andrzej Winnicki
19.07.2021

Ćma azjatycka to pochodzący z Azji insekt z rodziny motylowatych. Mimo że przez wieki nieznana była w naszych rejonach, od kilku lat niezwykle inwazyjnie opanowuje kolejne kraje europejskie. Wyglądem przypomina znanego nam motyla, acz jest od niego znacznie większa. Ćma bukszpanowa jest utrapieniem tych ogrodników, którzy postawili na uprawianie bukszpanu.

Skąd wzięła się ćma azjatycka w Polsce?

Jak azjatycki gatunek motyla pojawił się i z powodzeniem zadomowił w Europie? Główną przyczyną są zmiany klimatu. Ćma bukszpanowa wywodzi się ze środowiska wilgotnych lasów tropikalnej Azji. Wraz z podniesieniem się średniej temperatury w Europie, insekt ten znalazł odpowiednie warunki do życia również w naszej szerokości geograficznej. Został do nas zawleczony głównie przez masowy import roślin.

Jak rozpoznać ćmę azjatycką?

Ćma azjatycka jest trudna do pomylenia z innym rodzajem motyla. Ze względu na swoje duże rozmiary (rozpiętość skrzydeł może wynieść nawet 6 cm) oraz niespotykane barwy (połączenie brązu z fioletem lub bieli z brązem), natychmiast zwraca naszą uwagę jako osobnik egzotyczny i różniący się od rodzimych owadów. Ćmę azjatycką spotykamy nie tylko podczas żerowania na bukszpanie, ale także w domu. Nocami, gdy pozostawiamy otwarte okna, narażamy się na to, że ćma azjatycka chętnie wleci do domu, zwabiona żarówkami świecącymi we wnętrzach. Ciekawostką jest, że ćmy bukszpanowe potrafią pokonywać pokaźne odległości w poszukiwaniu pożywienia (nawet do 10 km).

Czy ćma bukszpanowa jest groźna?

O ile działalność ćmy bukszpanowej nie może być bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka (podobnie jak zwykłą ćma, latająca wokół nocnej lampki latem), tak już niestety insekt ten potrafi wykazywać niezwykle niszczące działanie w stosunku do upraw bukszpanu. Ćma tego rodzaju należy do gatunków inwazyjnych, niszczących całe uprawy bukszpanu. Zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy ćmy bukszpanowej pożerają liście tej rośliny, doprowadzając do błyskawicznego usychania całego krzewu.

Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

Walka z ćmą bukszpanową nie jest prosta, szczególnie, gdy atakujemy szkodnika na etapie jego larwalnego rozwoju. Larwy są słabo widoczne i trudne do zlokalizowania. Dodatkowo, ze względu na to, że ćma bukszpanowa jest gatunkiem nienaturalnym dla naszego ekosystemu, nie ma on naturalnych wrogów, przez które mogłaby zostać naturalnie stępiona.

Jednym ze sposobów na usuniecie ćmy bukszpanowej jest uzbrojenie się w cierpliwość, odpowiedni pojemnik, rękawice i zebranie jej ręcznie. Innym sposobem są opryski. Bardzo dobre preparaty na zniwelowanie ćmy bukszpanowej znajdziemy w sklepie Protect Garden. Opryski przeprowadzamy dokładnie docierając do wszelkich zakamarków roślin.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie