Czy cena styropianu i jakość idą w parze?

Maciej Piwowski
06.10.2015

W odpowiedzi na pytanie czy cena styropianu oraz jego jakość współgrają ze sobą porównaliśmy 5 najpopularniejszych materiałów przeznaczonych do termoizolacji domu: styropian grafitowy Swisspor Lambda MAX Fasada, VIP, płyty PIR, wełnę oraz biały styropian.

Zanim przystąpimy do porównania ceny styropianu z innymi materiałami warto krótko poznać każdy z nich. Izolacje próżniowe VIP mają bardzo dobre parametry izolacyjne ale niestety wysoką cenę. Do ich powstania wykorzystuje się właściwości termoizolacyjne próżni. Płyty PIR  są formą tradycyjnego poliuretanu z frezowanymi  krawędziami. Wełna skalna i szklana to stosunkowo popularny materiał o dobrej odporności ogniowej. Jeśli dom jednorodzinny wykonany jest z betonu lub cegieł nie jest to aż tak istotne. Lambda MAX fasada należy do grupy styropianów grafitowych, które dzięki dodatku w postaci grafitu, mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Tego typu materiał ma nawet o 30% lepszą lambdę (współczynnik przenikania ciepła) od popularnych na rynku, białych płyt EPS. Dzięki temu płyty mają ciemny kolor i to co najważniejsze lepszą izolacyjność. Tego typu styropian stosowany jest w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Biały styropian EPS wykonany jest ze spienionego polistyrenu. Na rynku nie znajdziemy tańszego materiału do ocieplania ścian i podłóg.

Chcąc właściwie dokonać analizy ceny styropianu do pozostałych materiałów weźmiemy pod uwagę trzy najważniejsze parametry: współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ) - określa właściwości izolacyjne produktu; współczynnika przenikania ciepła dla przegrody (U) – określa ile ciepła przepływa przez przegrodę. Obecne przepisy wymagają dla fasad  U mniejszego lub równego  0,25. I ostatni parametr grubość termoizolacji (d), która niezbędna jest do zapewnienia przegrodzie założonego U.

Zasada jest prosta im lepsza (niższa) wartość  lambdy (λ)  materiału, tym cieńsza jego warstwa jest potrzebna jest do utrzymania właściwej wartości U.

Porównajmy zatem cenę styropianu LAMBDA MAX fasada z resztą materiałów do termoizolacji. Za izolację typu VIP zapłacimy około 25 razy więcej uzyskując w zamian 5 razy cieńszą warstwę termoizolacji. W przypadku PIR’u, cena m2 izolacji będzie 130% wyższa a warstwa  jedynie o 30% cieńsza. Biorąc pod uwagę wełnę mineralną jej warstwa będzie zdecydowanie grubsza co za tym idzie sam materiał będzie droższy. Najtańszym rozwiązaniem jest biały styropian. Niestety jego warstwa będzie bardzo gruba co spowoduje powstanie "okien strzelniczych”. Efekt ten znacznie obniży estetykę budynku.

Podsumowując cena styropianu grafitowego w zestawianiu z jego parametrami jest najbardziej opłacalnym i optymalnym rozwiązaniem. Popularność tego rodzaju ocieplenia staje rośnie co potwierdzają badania rynku.

Artykuł opublikowany przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie