Co jest potrzebne do wykonania orynnowania budynku?

Piotr Kowalczyk
06.02.2024

Orynnowanie pełni niezwykle ważną funkcję w każdym budynku, m.in. chroniąc elewację przed zalaniem. Do wykonania solidnego orynnowania, które posłuży przez minimum kilkanaście lat, najlepiej jest użyć elementów stalowych. Jakich dokładnie? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Must have na dobry początek

Do wykonania orynnowania budynku potrzebne są różne podstawowe elementy całego systemu rynnowego, czyli przede wszystkim rynny, rury spustowe, łączniki, kształtki, elementy mocujące i akcesoria dodatkowe.

Aby system był kompletny i możliwy do estetycznego oraz szczelnego zmontowania, potrzebne będą jeszcze zaślepki rynnowe, narożniki wewnętrzne i zewnętrzne, łącznik, sztucery do połączenia rur spustowych z rynnami, oraz przelew do połączenia systemu rynnowego z kanalizacją czy np. rurami drenażowymi

Ponadto zwykle konieczne jest zastosowanie uchwytów do stabilnego montażu rur spustowych, a w przypadku budynków znajdujących się  w otoczeniu drzew warto użyć dodatkowych siatek na rynny oraz rewizji rur spustowych do usuwania zanieczyszczeń (liści, gałęzi etc.).

Rusztowanie

Montaż rynien bez rusztowania jest możliwy, natomiast byłby bardzo niewygodny i niebezpieczny. Jeśli chcesz się tym zajmować zawodowo lub przeprowadzić montaż we własnym domu bez wynajmowania fachowców, to potrzebujesz rusztowania, które można albo kupić na własność (również używane), albo wynająć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie