Chemia do zmywarki, czyli co musisz kupić na start

Maciej Piwowski
27.12.2021

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę ze zmywarką, jest tym faktem mocno podekscytowany. I trudno się dziwić: w końcu zmywarka stanowi ogromne ułatwienie i po krótkim czasie udowadnia, że była sprzętem absolutnie niezbędnym w domu. Jeśli właśnie kupiłeś swoją pierwszą zmywarkę, to pamiętaj, że musisz jeszcze zainwestować w sporo produktów chemicznych. Ich pełną listę znajdziesz w naszym poradniku.

Tabletki do zmywarki

To oczywiście najważniejszy produkt chemiczny, bez którego żadna zmywarka nie będzie spełniać swojej funkcji. Kwestia wyboru tabletek do zmywarki to temat-rzeka. Jedni preferują tabletki markowe, inni dyskontowe. Tak naprawdę najlepiej będzie przetestować produkty kilku firm, aby wybrać te optymalne. Nie bez znaczenia jest również cena: z doświadczenia wiemy, że płacenie około 60 groszy za tabletkę mija się z celem, ponieważ nie uzasadnia tego niebotycznie wyższa jakość zmywania w porównaniu z tabletkami za 35 groszy.

Sól do zmywarki

Wiele osób o tym zapomina lub z premedytacją nie uzupełnia soli w zmywarce, a to poważny błąd. Każda zmywarka ma wbudowany zmiękczacz wody, co teoretycznie powinno przedłużyć jej trwałość. Złoże w zmiękczaczu musi się co jakiś czas regenerować, do czego jest wykorzystywana solanka. Na szczęście sól do zmywarki jest tania – opakowanie za około 5-6 złotych wystarczy na dobrych kilka miesięcy.

Nabłyszczacz

To kolejny środek chemiczny, o którego stosowaniu niektórzy zapominają, a inni nie używają go specjalnie. Fakt, można mieć różne obserwacje związane z nabłyszczaczem – obiecywany przez producentów efekt WOW, zwłaszcza na szkle, występuje raczej rzadko. Z drugiej jednak strony bez nabłyszczacza naczynia rzeczywiście szybko matowieją. Cena około 8-9 złotych (butelka wystarcza na około 2 miesiące) nie jest jednak na tyle wygórowana, aby rezygnować z tego środka chemicznego.

Środek do czyszczenia zmywarki

Tak, zmywarkę trzeba regularnie czyścić, ale samo ręczne wytarcie ścianek i opłukanie filtra nie wystarczy. Konieczne jest regularne, minimum raz w miesiącu, uruchomienie zmywarki „na pusto” z włożonym do środka detergentem – na rynku są dostępne specjalne środki w formie żelu czy tabletki. Pozwoli to dokładnie wyczyścić wewnętrzne elementy zmywarki, jak rury i dysze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie