CB Radio – podstawowy sprzęt zawodowego kierowcy. Jakie kupić?

Marek Szydełko
17.10.2016

Mobilki, jak tam ścieżka do Pułtuska? - chyba większość kierowców zna charakterystyczny żargon użytkowników CB Radia, czyli mobilnego zestawu do komunikacji na drodze. Moda na te urządzenia trwa od wielu lat. Sprzęt wcześniej wykorzystywany wyłącznie przez kierowców TIR-ów obecnie można spotkać w wielu samochodach osobowych. CB Radio bardzo ułatwia życie na drodze – nie tylko pomaga uniknąć płacenia mandatów, ale także korków, objazdów i groźnych sytuacji. Nierzadko CB Radio ratuje też czyjeś życie. Nie ma więc wątpliwości, że warto zainteresować się jego zakupem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Dobre CB Radio, czyli cena ma znaczenie

Na rynku są dostępne CB Radia różnych producentów. Obowiązują też często ogromne różnice cenowe. Najtańsze modele można kupić już za około 100-150 złotych. Jednak w przypadku tego sprzętu sprawdza się stara zasada: tanio nie znaczy dobrze. CB Radia nieznanych szerzej producentów zwykle charakteryzują się dużą awaryjnością, a przede wszystkim kiepską jakością wykonania. To z kolei przekłada się na wieczną walkę z szumami, zakłóceniami, problemami z ustawieniem anteny itd.

Na CB Radiu nie warto więc oszczędzać. Lepiej wydać nieco więcej na produkt renomowanego producenta (np. President) niż później narzekać na problemy z użytkowaniem. Pamiętajmy, że CB Radio jest urządzeniem dedykowanym osobom dużo jeżdżącym, które kupując takie urządzenie inwestują w swoje bezpieczeństwo na drodze, komfort i mniejsze ryzyko nałapania mandatów.

Co powinno mieć dobre CB Radio?

W każdym porządnym modelu znajdzie się duże pokrętło do ustawiania kanału – jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż małe przyciski. Poza tym CB Radio musi być wyposażone w pokrętło do ustawiania zasięgu anteny, czyli RF Gain. Dzięki niemu kierowca ma możliwość ograniczenia zasięgu np. do 5 kilometrów, co uniemożliwi odbieranie niewyraźnych rozmów.

CB Radio powinno być również wyposażone w funkcję automatycznej redukcji szumów (ASQ) oraz filtr przeciwzakłóceniowy ANL. Jeśli urządzenie ma zostać zamontowane w miejscu standardowego radia, przyda się ramka montażowa. Wielu kierowców zainteresuje się również opcją głośnika zewnętrznego.

Antena – obowiązkowe uzupełnienie zestawu

Nawet najlepsze CB Radio będzie bezużyteczne, jeśli nie podłączymy do niego dobrej jakości anteny. Na niej także nie należy oszczędzać. Najlepiej będzie oczywiście zamontować antenę na stałe, ale wielu kierowców nie chce niszczyć karoserii i wybiera anteny na podstawkach magnetycznych.

Najważniejsze jest dobranie długości anteny do swoich potrzeb. Najkrótsze z nich mają długość od 30 do 60 centymetrów – zapewniają przyzwoitą jakość odbioru sygnału na krótkich odległościach. Jeśli kierowcy zależy na zbieraniu informacji z dużego obszaru, to powinien zainwestować w znacznie dłuższą antenę, nawet 1,5-metrową.

Dobry zestaw CB – czyli radio i antena – to przyjaciel każdego zawodowego kierowcy. Naprawdę nie ma sensu szukać tutaj przesadnych oszczędności. Porządny sprzęt (radio+antena magnetyczna) można kupić już za 600 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie