Bagażnik rowerowy na hak: poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Remigisz Szulc
25.06.2021

Transportowanie rowerów na duże odległości, na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu, bywa dość kłopotliwe. W kufrze auta jednoślad raczej się nie zmieści, dlatego zostają Ci dwie opcje: bagażnik rowerowy na dach lub na hak (pomijamy fatalne rozwiązanie, jakim jest bagażnik mocowany do klapy pojazdu). W ostatnim czasie na popularności zyskują zwłaszcza platformy montowane na haku samochodowym. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Sprawdź to w naszym poradniku.

Dlaczego warto kupić bagażnik rowerowy na hak?

Taki bagażnik jest niesamowicie praktyczny. Nie ma nawet porównania z tradycyjną metodą przewożenia rowerów na dachu pojazdu. Montaż jednośladów na platformie jest dużo wygodniejszy i szybszy – zajmuje dosłownie kilka minut, włącznie z zamocowaniem samej platformy. Co ważne, poradzi sobie z tym nawet kobieta, co nie jest tak oczywiste w przypadku montażu na dachu.

Na zakup platformy rowerowej z pewnością powinni się zdecydować właściciele wyższych samochodów, np. modnych SUV-ów. Tutaj umieszczenie rowerów na dachu jest mordęgą, nie wspominając już o tym, że rodzi ryzyko podczas jazdy – możemy np. nie zmieścić się w tunelu czy w parkingu podziemnym.

Poza tym jazda z rowerami przymocowanymi do bagażnika na haku jest o wiele bezpieczniejsza i pozwala rozwinąć wyższą prędkość, co ma znaczenie podczas dalekiej trasy.

Zalety:

  • wygoda,
  • bezpieczeństwo,
  • szybkość montażu,
  • z montażem poradzi sobie także wątła kobieta,
  • można jechać nieco szybciej (zwykle do 130 km/h).

Najważniejsze wady platform rowerowych

Bagażniki rowerowe na hak wydają się być idealnym rozwiązaniem, ale oczywiście bez problemu można znaleźć kilka wad tego rozwiązania. Pierwszą z nich jest konieczność posiadania haka wraz z wtyczką 13 PIN. Jeśli Twoje auto nie jest w niego wyposażone, to licz się ze sporym kosztem – wraz z montażem może grubo przekroczyć 1000 złotych.

Kolejną kwestią jest cena samego bagażnika. Dobra platforma na 3 rowery kosztuje minimum 1400 złotych, co po dodaniu kosztu haka daje nam już sporą sumkę na start. Warto się więc dobrze nad tym zastanowić, jeśli np. planujesz zabierać rowery tylko raz w roku na wakacje – może taniej będzie wypożyczyć je na miejscu?

Wady:

  • wysoki koszt zakupu,
  • konieczność posiadania haka,
  • trzeba mieć 3 tablicę rejestracyjną (dodatkowe koszty i papierologia),
  • trzeba bardzo uważać podczas parkowania.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie