Akwarystyka - co kupić na początek?

Maciej Piwowski
21.08.2020

Woda towarzyszy człowiekowi od zawsze. Zostało naukowo udowodnione, że ma dla ludzi kojący wpływ. Coraz częściej w domach obserwuje się zainteresowanie akwarystyką, nie tylko ze względów hobbystycznych, ale i dekoracyjnych. Akwarium stanowi bowiem piękny dodatek do wnętrz, jednocześnie będąc dobrym przykładem dla dzieci pierwszego obowiązku związanego ze zwierzątkiem domowym.

Czym jest akwarystyka?

Akwarystyka to bardzo obszerne zagadnienie. Podstawową definicją akwarystyki jest wiedza na temat hodowli zwierząt wodnych w akwariach. Może to być osoba zajmująca się tym w domu lub profesjonalnie, np. w oceanariach. Najczęściej hoduje się ryby, ale prócz nich w akwariach można również hodować małże, ślimaki, głowonogi i inne. Prócz hodowli zwierząt do akwarystyki zalicza się również hodowlę roślin wodnych. Wiedza akwarystyczna nie ogranicza się tylko do hodowli, prócz tego akwarysta zna się na sprzęcie oraz wyposażaniu akwariów i wie jakie sprzęty dobrać, aby utrzymać prawidłową równowagę w wodzie.

Akwarystykę dzieli się na dwie kategorie:

  • słodkowodną – jest to doskonałe środowisko dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z akwarystyką, jest zdecydowanie tańsze i mniej wymagające od drugiej kategorii
  • morską – to środowisko wymagające oraz kosztowne, jednak bardzo efektowne.

Pierwsze akwarium

Decydując się na zakup pierwszego akwarium warto zrobić sobie listę niezbędnego wyposażenia, by będąc w sklepie akwarystycznym wiedzieć, czego szukać. Najlepiej wybrać taki sklep, który ma kompleksową ofertę, jak np. https://trzmiel.com.pl

  1. Akwarium – to podstawowy element całego hobby akwarystycznego. To w nim będziemy umieszczać resztę sprzętu, a na sam koniec – rybki. Warto przed zakupem akwarium zastanowić się, gdzie będzie ono stało, a także jak duże chcemy akwarium. Wbrew pozorom im mniejsze akwarium, tym więcej przy nim pracy, ponieważ trudniej tam zachować równowagę chemiczną, a co za tym idzie – czystość. Dla początkujących zaleca się średniej wielkości akwaria: od 40 do 100L. Wielkość akwarium powinna być dostosowana także do rybek, jakie chcemy hodować i ich ilości.
  2. Oświetlenie – to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia akwariów. Oświetlenie jest niezbędne do tworzenia odpowiednich warunków zarówno dla rybek, jak i roślin znajdujących się w akwarium. Dobrze oświetlone akwarium to gwarancja fotosyntezy roślin i ich wzrostu, a co za tym idzie, dobrego natlenienia wody oraz jej czystości.
  3. Grzałka – większość ryb, które są przystosowane do hodowli w akwariach potrzebuje wody o stałej temperaturze, dlatego niezbędnym wyposażeniem jest grzałka z termostatem, która zadba o prawidłową temperaturę wody wewnątrz akwarium. Najczęściej temperatura wody powinna oscylować między 23 a 26°C, w zależności od wybranego gatunku rybek i klimatu w jakim żyją naturalnie.
  4. Filtr – to urządzenie pozwalające dłużej cieszyć się czystą wodą w zbiorniku poprzez dbanie o biologiczną równowagę wewnątrz akwarium. Filtry oczyszczają wodę z zanieczyszczeń, jednocześnie napowietrzając ją.
  5. Woda – do uzupełnienia akwarium słodkowodnego zazwyczaj używa się wody z kranu. Jednak by była ona zdatna dla rybek i roślin należy ją uzdatnić lub poczekać aż dojrzeje, odstoi się, a filtry oczyszczą ją ze wszelkich szkodliwych substancji, takich jak chlor czy metale ciężkie.

Dodatkowe wyposażenie akwarium

Podstawowe wyposażenie to coś, co trzeba mieć w swoim akwarium. Prócz niego warto jednak zaopatrzyć się też w inne produkty, które pomogą w utrzymaniu czystości wewnątrz zbiornika, a także udekorują przestrzeń wewnątrz. Sklep akwarystyczny zazwyczaj w ofercie ma takie produkty jak:

  1. Podłoża – najczęściej stosowane są żwirki o różnej grubości (żwirki, piasek, kamyczki).
  2. Dekoracje – mogą być naturalne, jak i ceramiczne. Najczęściej wykorzystuje się kamienie i korzenie, a także figurki marynistyczne, jak statki czy kotwice.
  3. Tła – przyklejane na tylną ściankę akwarium, pełni rolę dekoracyjną, a także ogranicza dostęp światła słonecznego do naszego zbiornika wodnego, co zapobiega pojawianiu się glonów.
  4. Odmulacz dna – bardzo przydatne urządzenie, pomagające w oczyszczaniu podłoża z zanieczyszczeń, przekształcających się na dnie w muł.
  5. Czyścik do szyb – pomaga pozbyć się glonów z powierzchni szyb akwarium.
  6. Termometr – monitorujący temperaturę w zbiorniku wodnym, dzięki niemu możesz w odpowiedni sposób reagować, gdy woda jest za ciepła lub za zimna.
  7. Siatka do odławiania ryb – przydatna podczas czyszczenia akwarium, kiedy należy przenieść rybki do tymczasowego zbiornika.
  8. Testery i mierniki wody – pozwalają one na sprawdzanie parametrów wody, dzięki czemu wiemy, czy równowaga biologiczna i chemiczna jest w normie.
  9. Preparaty do uzdatniania wody – jest to opcjonalny zakup, przyspieszający nieco proces dojrzewania wody, dzięki czemu szybciej można zasiedlić akwarium rybkami. Preparaty do uzdatniania wody to najczęściej pożyteczne bakterie, które pomagają oczyścić wodę ze szkodliwych substancji.

Posiadanie akwarium to jedno z przyjemniejszych hobby. Po włożeniu nieco wysiłku i pieniędzy w zakup niezbędnego osprzętu, samego akwarium oraz rybek, można spokojnie cieszyć się podglądaniem podwodnego świata w swoim domowym zaciszu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie