Szczoteczka soniczna czy szczoteczka elektryczna – która jest lepsza?

Antoni Kwapisz
22.12.2023

Wybór najlepszej szczoteczki do codziennej higieny jamy ustnej nie należy do najłatwiejszych. Na rynku istnieje wiele najróżniejszych modeli, które posiadają szereg cennych udogodnień i funkcji. Która szczoteczka będzie zatem lepsza – soniczna czy elektryczna? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Nazwa szczoteczki sonicznej wzięła się od angielskiego słowa „sonic”, które oznacza „wytwarzająca dźwięki”. Produkt ten jest unowocześnioną wersją szczoteczki elektrycznej, a podstawowa różnica polega na sposobie ruchu włosia jej główki oraz ilości obrotów w ciągu jednej minuty, jakie można osiągnąć podczas procesu mycia zębów. Praca szczoteczki sonicznej oparta jest na właściwościach fal dźwiękowych, czyli emitowaniu tzw. ultradźwięków. W trakcie szczotkowania zębów drobne cząsteczki pasty, wody oraz śliny łączą się ze sobą tworząc mikrobąbelki. Mają one bardzo pożyteczną właściwość, ponieważ docierają do wszystkich najtrudniej dostępnych miejsc w naszej jamie ustnej, do których zaliczyć można przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe. W sposób efektywny oczyszczają te miejsca z kamienia nazębnego, nieestetycznych przebarwień, uporczywych osadów i resztek pokarmowych.

Szczoteczka soniczna – czym jest i jak działa?

 Szczoteczka soniczna ma zdolność wytworzenia nawet 48000 ruchów główki, które określa się mianem wymiatających, a to z kolei w przeliczeniu na ruchy soniczne daje imponujący wynik 96000. Pozwala to skutecznie zadbać o piękny, zdrowy uśmiech, a także odpowiednią higienę całej jamy ustnej. Jest to pielęgnacja i ochrona na najwyższym poziomie. Bardzo istotny jest fakt, że wytwarzane przez główkę szczoteczki drgania soniczne docierają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, a to znaczy, że nie ścierają osadów z powierzchni zębów w sposób mechaniczny. Daje to pewność bezpiecznego korzystania z tego urządzenia nawet przez najmłodszych użytkowników.

Szczoteczka soniczna posiada kilka podstawowych trybów pracy, których zadaniem jest:

●      codzienne czyszczenie jamy ustnej,

●      polerowanie powierzchni zębów,

●      łagodne wybielanie,

●      masaż dziąseł.

Oprócz odpowiednio dostosowanych trybów pracy warto zaopatrzyć się w wymienne końcówki szczoteczki. Ich rodzaj (do korzystania na co dzień, wybielające, z miękkim włosiem, dla dzieci, ortodontyczne) będzie zależeć od tego, kto będzie z nich korzystać oraz jaki efekt chce uzyskać. Przydatnymi funkcjami, jakie sprawdzą się podczas dłuższego użytkowania ze szczoteczki sonicznej będą z pewnością:

- wskaźnik zużycia włosia,

- czujnik siły nacisku na powierzchnię zęba,

- czasomierz, który określi, ile powinien zająć nam proces szczotkowania, by uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Dużo przydatnych informacji o przydatnych funkcjach szczoteczek oraz ich porównanie znajdziesz na stronie – z rankingiem szczoteczek sonicznych do zębów.

Szczoteczka elektryczna – najważniejsze informacje

Szczoteczka elektryczna jest jednym z rodzajów szczoteczek służących do szeroko pojętej pielęgnacji jamy ustnej. Poza nią najczęściej wybierane są manualne modele oraz te oparte na działaniu fal dźwiękowych, czyli soniczne. Szczoteczka elektryczna ma wbudowany silnik elektryczny, dzięki któremu główka czyszcząca wykonuje określone ruchy:

●      rotacyjne, czyli obrót wokół własnej osi;

●      oscylacyjne, czyli w prawą lub lewą stronę;

●      pulsacyjne, czyli dociskanie włosia do zębów i od nich;

Wszystko to sprawia, że wykazuje umiejętność dokładnego wyczyszczenia powierzchni zębów. Tradycyjna wersja tego urządzenia składa się ze stacji akumulatorowej, do jakiej przymocowana jest rączka wykonana z wodoodpornego materiału. Na jej zakończeniu znajduje się główka czyszcząca o okrągłym kształcie. Rotacyjne ruchy główki szczoteczki elektrycznej w zależności od modelu wynoszą od 5000 do 9600 obrotów na minutę, natomiast pulsacyjne osiągają nawet do 40000 ruchów. Ma to bardzo korzystny wpływ na dokładne oczyszczanie zębów z resztek jedzenia, usuwanie przebarwień zbierających się na powierzchni szkliwa, a nawet rozbijanie płytki nazębnej.

Włosie szczoteczki potrafi również dotrzeć do dziąseł i podczas mycia zębów jest wykonywany jednocześnie delikatny ich masaż. Wpływa to na lepsze ukrwienie tego obszaru w jamie ustnej, a także pomaga w zapobieganiu rożnym nieprzyjemnym chorobom np. paradontozie. Szczoteczka elektryczna może być zasilana bateryjnie lub akumulatorowo, dlatego jest urządzeniem zarówno stacjonarnym, jak i mobilnym do zabrania w każdą podróż. Najczęściej wyposażona jest w tryby pracy o bardzo zbliżonych właściwościach do tych, jakie posiadają szczoteczki soniczne. Określone funkcje oraz wymienne końcówki przeznaczone do spełniania określonych zadań także niewiele różnią się w przypadku obu porównywanych wersji szczoteczek do zębów. Niektóre modele wyposażone są w czujniki nacisku oraz timery, które ułatwiają korzystanie z tego urządzenia. Czasomierze zagwarantują, że mycie zębów będzie trwało zalecane dwie minuty, natomiast czujnik nacisku ostrzeże, jeśli szczotkowanie zębów będzie zbyt mocne, by nie spowodować żadnego ich bolesnego uszkodzenia.

Soniczna czy elektryczna – którą szczoteczkę wybrać?

Szczoteczka soniczna w porównaniu z elektryczną wersją pozwala na precyzyjniejszą eliminację zalegających resztek pokarmowych ze względu na technologię mikrobąbelkową. Szybsza jej praca zwiększa również poczucie gładkości przestrzeni międzyzębowych, a tym samym naszej pewności siebie. Kolejnym faktem przemawiającym na korzyść sonicznej wersji szczoteczki jest wyjątkowa delikatność procesu mycia zębów, co niewątpliwe docenią osoby cierpiące na problem nadwrażliwości szkliwa, krwawiących dziąseł, noszące implanty czy aparaty ortodontyczne. W przypadku najmłodszych użytkowników jej wybór będzie również lepszy z uwagi na większy stopień miękkości włosia oraz ruchy wymiatające, które zapobiegają intensywnemu szorowaniu szkliwa zębów. Jeśli chodzi o cenę, to wszystko zależy od producenta oraz ilości dodatkowych funkcji urządzenia. Ceny standardowych szczoteczek elektrycznych zaczynają się już od około 100-150 zł (np. Oral-B Vitality, Oral-B White czy Oral-B PRO). Za mniej wyposażoną wersję szczoteczki sonicznej trzeba zapłacić około 250 zł (np. Smilesonic GO, Philips Sonicare, niektóre model SEYSSO czy produkty marki Panasonic). 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie