jaki wybrać aparat fotograficzny dla amatora?

Krzysztof Jagielski
13.02.2023

Ilość dostępnych na rynku ofert sprawia, że początkujący fotografowie mają spory problem z wyborem urządzenia dla siebie. Z myślą o tym osobach podpowiadamy, jaki wybrać aparat fotograficzny dla amatora?

Plany fotografa-amatora tropem przy wyborze aparatu

Aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki aparat będzie odpowiedni dla fotografa amatora, trzeba zastanowić się, jakie są jego potrzeby względem urządzenia. Nawet osoby początkujące mają często już swoją wizję rozwoju kariery fotograficznej. Jedne osoby wolą robić portrety, inne zajmować się reportażem, zaś jeszcze inne, chcą być fotografami ślubnymi. Możliwości w kontekście specjalizacji jest naprawdę sporo. 

Jeśli jednak nie mamy jeszcze żadnych preferencji, wtedy warto kierować się ogólnymi kryteriami. Oczywiście nie należy też zapominać o przeznaczeniu zdjęć, które chcemy wykonywać. Sporo zależy od tego, czy będziemy robić zdjęcia do albumów lub na zamówienie, np. zdjęcie w krysztale, gdy ktoś zechce przyozdobić nagrobek bliskiej osoby, czy też będziemy zamieszczać je online.

Kryteria, którymi powinien kierować się amator przy wyborze aparatu

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zdjęć nas interesuje, są pewne uniwersalne kryteria, które odnoszą się do każdego urządzenia — niezależnie od jego docelowego przeznaczenia. Poniżej wskazujemy kilka z nich.

Łatwość obsługi aparatu dla amatora

Jeśli nasza wiedza i umiejętności techniczne na temat fotografii nie są zbyt duże, warto postawić na prostotę. Może się okazać, że zbyt skomplikowany aparat zniechęci nas do fotografii. 

Wybierając aparat dla amatora, należy zadbać o to, aby interfejs był intuicyjny, jak również panel obsługi był jasno opisany. 

Rozsądna cena

Jeśli nie mamy pewności, czy fotografia jest zajęciem, któremu chcemy oddać się bez reszty, warto zachować powściągliwość w kwestii wydatków. Głupio byłoby wydać kilka tysięcy na aparat, który wkrótce wyląduje w kącie pokoju. 

Dobrym pomysłem może być sięgnięcie po używane urządzenie. W internecie jest wiele stron, na których można coś znaleźć w sensownej cenie. Wybór używki uchroni nas przed ewentualnym wyrzuceniem pieniędzy w błoto. 

Dostępność trybu automatycznego

Każdy chciałbym od razu zacząć robić efektowne zdjęcia w trybie manualnym, jednak warto zachować pokorę. Jeśli jesteśmy naprawdę osobami początkującymi, zbawienny na początku okaże się tryb automatyczny. Z czasem, gdy będziemy nabierać umiejętności, przyjdzie czas na naukę robienia zdjęć w trybie manualnym. 

Jakość zdjęć

Nie chcemy powiedzieć, że aparat za amatora zrobi zdjęcie, ale trzeba też zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia. Te cechy w końcu w sporym stopniu przekładają się na jakość fotografii. Warto więc sięgnąć do recenzji w internecie i porównać dostępne urządzenia pod kątem jakości wykonywanych zdjęć. 

Na pewno w internecie będzie sporo opinii osób, które korzystały z interesującego nas aparatu. 

Aparat fotograficzny dla amatora a rodzaj urządzenia

Często osoby początkujące zadają sobie pytanie: jaki rodzaj aparatu wybrać dla siebie. Tutaj z reguły pojawiają się dwie opcje.

  • Kompakt: taki aparat cechuje mały rozmiar i waga. Idealnie się sprawdzi, jeśli jesteśmy zainteresowani fotografią podróżniczą lub reportażową. Minusem tego typu urządzeń jest niższa jakość niż w przypadku lustrzanek. 
  • Lustrzanka: jeśli jesteśmy kompletnymi żółtodziobami, lustrzanka nie będzie dla nas najlepszym wyborem. Jeśli jednak mamy jakąś wiedzę na temat technikaliów związanych z robieniem zdjęć, możemy sięgnąć po taki aparat. Niemniej sugerujemy na początku wypróbować aparaty typu kompakt.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik trochę przybliżył odpowiedź na pytanie, jaki aparat fotograficzny dla amatora. Na koniec musimy jeszcze wspomnieć, że fajnie byłoby mieć szansę przetestowania konkretnych urządzeń. Jeśli znajdziemy je gdzieś w sklepie, warto sprawdzić, jak wyglądają zdjęcia, które robią interesujące nas aparaty. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie