Czym jest Fundusz Pracy?

Piotr Kowalczyk
16.05.2023

Składka na Fundusz Pracy jest jedną ze składek, którą odprowadza się od wynagrodzenia. To podstawowy fundusz celowy, gdzie dysponentem jest minister pracy i polityki społecznej. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż dotyczy ono wielu osób. Czym dokładnie jest Fundusz Pracy? Ile wynosi składka tego typu? O czym trzeba pamiętać?

Fundusz Pracy

Czym jest Fundusz PracyOdpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Jak już wiemy, jest to państwowy fundusz celowy, na którym gromadzimy środki związane z celami wskazanymi w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Warto wiedzieć, że pieniądze są tutaj przeznaczane głównie na aktywizację bezrobotnych osób. Służą one na:

  • Roboty publiczne
  • Prace interwencyjne
  • Zasiłki dla bezrobotnych
  • Rozwój systemów informatycznych
  • Badania rynku pracy
  • Szkolenia dla bezrobotnych itp. 

Poza tym ze zgromadzonych środków pokrywane są też koszty, które dotyczą specjalizacji i realizacji staży podyplomowych dla stomatologów, lekarzy, czy też pielęgniarek.

Składka na Fundusz Pracy

Ile aktualnie wynosi składka na Fundusz Pracy? Nie bez znaczenia jest to, że składki te odprowadzane przez pracodawców mają wysokość 2,45% podstawy wymiaru składek. Jednakże trzeba mieć na uwadze podział tej wartości na części składkowe, czyli 1% - na Fundusz Pracy i 1,45% - na Fundusz Solidarnościowy. Pamiętajmy o tym, że taka składka nie jest finansowana przez pracownika, lecz przez pracodawcę. Co ciekawe, FP dodatkowo jest też zasilany z dotacji budżetu państwa, składek odprowadzanych przez przedsiębiorców, środków z UE, czy też odsetek od środków na rachunkach bankowych. 

W przypadku pracodawcy, który opłaca składkę od pełnej podstawy wymiaru składek, trzeba liczyć się z wymiarem składek na poziomie 60% prognozowanego średniego wynagrodzenia miesięcznego - w 2023 roku jest to 101,97 złotych. Obowiązek powstaje wtedy, gdy dana osoba objęta zostaje ubezpieczeniami społecznymi w razie zatrudnienia. To wskazuje, że składki na Fundusz Pracy nie są odprowadzane wyłącznie z wynagrodzeń ze stosunku pracy, lecz także w cywilnoprawnych umów i obowiązkowych składek, jakie wiążą się z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Istotne jest to, że podstawą opłacania składek na FP jest podstawa wymiaru składek na społeczne ubezpieczenia. Zazwyczaj jest to uzyskiwane wynagrodzenie. Więcej informacji w tym zakresie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiebiorcy.

Brak obowiązku opłacania składek na FP

Kiedy nie jest konieczne opłacanie składek na Fundusz Pracy? Niekiedy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia. Przedsiębiorca nie musi martwić się takimi składkami wtedy, gry pracownik wraca z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub macierzyńskiego (przez kolejne 36 miesięcy), osoba zatrudnia ma więcej niż 50 lat, a przed rozpoczęciem pracy pozostawała w rejestrze bezrobotnych, czy też dana osoba ukończyła 55 lat (kobieta) lun 60 lat (mężczyzna). Ponadto, przedsiębiorca nie odprowadza składek na FP w przypadku osób skierowanych z urzędu pracy, w wieku poniżej 30 lat (przez 12 miesięcy). Nie zapominajmy także o pracownikach, którzy nie osiągają wynagrodzenia ze wszystkich posiadanych tytułów o wartości przynajmniej równej wynagrodzeniu minimalnemu w danym okresie. Brak obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy dotyczy również zleceniobiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności nie zatrudniają pracowników. 

Podsumowując, warto zauważyć, że Fundusz Pracy to ważne pojęcie dla każdego pracodawcy. Nieznajomość przepisów w tej sytuacji może być szkodliwa. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie