Z czego składa się inteligentny dom?

Krzysztof Jagielski
19.08.2021

Rozwój technologii sprawia, że coraz częściej słyszymy o inteligentnych domach, jednak nie wszyscy wiedzą co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Rozwikłać zagadkę pomoże niniejszy artykuł, który wyjaśnia czym jest i z czego składa się inteligentny dom.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to taki budynek, w którym wszystkie zastosowane systemy (np. klimatyzacja, ogrzewanie, oświetlenie, rekuperacja itp.) są ze sobą odpowiednio zintegrowane, co sprawia, że komunikują się wzajemnie w celu optymalizowania swojego działania. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od typu poszczególnych urządzeń oraz możliwości włączenia ich do technologii inteligentnego domu. Całą funkcjonalność łączy w sobie odpowiednio dobrana aplikacja/wizualizacja, z poziomu której odbywa się sterowanie domem.

Z czego składa się inteligentny dom?

Jakie możliwości daje Smart Home? Funkcjonalność tego typu instalacji stale się zwiększa, dzięki czemu automatyka domowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Obecnie najczęściej obejmuje inteligentne sterowanie ogrzewaniem, czy klimatyzacją, co zwiększa komfort mieszkania, ale również pozwala zoptymalizować zużycie energii i oszczędzać na rachunkach. W jego skład wchodzi również inteligentne oświetlenie i automatyczne rolety, a bezpieczeństwo podnosi zintegrowany alarm i monitoring oraz automatyczne bramy. System często integruje również sprzęt RTV i AGD, co umożliwia zdalną obsługę sprzętu z poziomu jednej aplikacji. Ważną częścią Smart Home jest zazwyczaj również system multiroom audio, który umożliwia odtwarzanie muzyki w każdym pomieszczeniu z jednego, wspólnego źródła. Co więcej, częścią technologii Smart Home może być również inteligentny ogród, co pozwala automatycznie sterować m.in. jego oświetleniem, czy systemami zraszającymi. 

Jak działa system inteligentnego domu?

Smart Home od strony technicznej opiera się w większości przypadków na serwerze, który stanowi urządzenie integrujące wszystkie komponenty systemu. Stworzona w ten sposób zostaje sieć, w ramach której działają odpowiednie czujniki, systemy bezpieczeństwa, oświetlenie, czy sprzęt multimedialny. Serwer zapewnia również łączność całości systemu z Internetem, co pozwala sterować domem z dowolnego miejsca na ziemi dzięki aplikacji mobilnej. Coraz częściej wykorzystywane są również rozwiązania bazujące na WiFi, co pozwala pominąć serwer. W tym przypadku każde urządzenie łączy się bezpośrednio z routerem, uzyskując tym samym dostęp do Internetu. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak stabilnego łącza, które pozwoli komfortowo sterować domem.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Wiele osób zastanawia się jaka jest cena inteligentnego domu? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego jak bardzo rozbudowany jest projekt inteligentnego domu oraz wykorzystanej technologii (przewodowej lub bezprzewodowej). W związku z tym cena zazwyczaj wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, co na pierwszy rzut oka można uznać za kosztowny wydatek. W praktyce jednak komfort życia jaki daje technologia Smart Home wart jest każdej wydanej złotówki. Co więcej, inteligentny dom to również oszczędność na rachunkach oraz dbałość o środowisko, co umożliwia dopasowujące się do potrzeb inteligentne ogrzewanie.

Rozwiązania Smart Home są tak wygodne, że zyskały do tej pory wielu zwolenników. Ich popularność jednak stale rośnie, co udowadnia liczba wyszukiwań w Internecie frazy: inteligentny dom przykłady.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie