Ubrania z akrylu: co warto o nich wiedzieć?

Mariusz Siwko
09.02.2021

Jeśli przed kupieniem jakiegoś ciucha zawsze sprawdzasz skład materiału, to z  pewnością miałaś już do czynienia z akrylem. Choć powszechnie uważa się, że jest to najgorszy możliwy materiał do produkcji ubrań, to w rzeczywistości ma on kilka istotnych zalet. Dlaczego warto się zainteresować ubraniami z akrylu? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym właściwie jest akryl?

Akryl to nic innego, jak włókno sztuczne, które do złudzenia imituje naturalną wełnę. Jeszcze do niedawna akryl był wykorzystywany wyłącznie w przemyśle tekstylnym, jednak od pewnego czasu stosuje się go także do produkcji ubrań. Technologia poszła tak do przodu, że wiele osób miałoby problem z szybkim odróżnieniem akrylu od naturalnej wełny.

Jeśli chodzi o konkretne ciuchy, które najczęściej wykonuje się z akrylu (lub z jego domieszką), to warto tutaj wspomnieć o:

  • czapkach,
  • szalikach,
  • rękawiczkach,
  • skarpetkach,
  • rajstopach,
  • bieliźnie.

Jakie są zalety ubrań z akrylu?

Podstawową zaletą, która w praktyce zdecydowała o rosnącej popularności akrylowych ubrań jest niska cena tego materiału – szczególnie w porównaniu z wełną czy nawet bawełną. Dzięki temu „sztuczne” ciuchy mogą być oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach i stały się dostępne nawet dla osób gorzej zarabiających.

Na tym jednak zalety akrylu w przemyśle odzieżowym się nie kończą. Bardzo ważną korzyścią, zwłaszcza z punktu widzenia alergików, jest fakt, iż włókna akrylowe nie powodują reakcji alergicznej. Nie ma również mowy o podrażnieniu skóry, co z kolei bardzo często przytrafia się podczas noszenia ubrań z naturalnej wełny.

Kolejną zaletą akrylowych ciuchów jest łatwa pielęgnacja. Mogą być one prane mechanicznie, a także suszone w suszarkach elektrycznych. Nie ma przy tym potrzeby prasowania ciuchów, ponieważ materiały z domieszką akrylu się nie gniotą.

Co z wadami?

Ubrania z akrylu na pewno nie są idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia osób, które oczekują od ciuchów nie tylko efektownego wyglądu, ale również wygody noszenia. Zwłaszcza latem zakładanie ubrań z domieszką akrylu może powodować spory dyskomfort z uwagi na brak przewiewności (w takich ciuchach szybko zaczynamy się pocić).

Ponadto trzeba wspomnieć o dyskusyjnej trwałości ubrań z akrylu. Nie ma co liczyć na to, że posłużą one latami, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu. Ciuchy z akrylem dość szybko się mechacą i trudno jest je „reanimować”. No cóż, niska cena musi z czegoś wynikać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie