Próba złota, czyli jaką złotą biżuterię kupić?

Mateusz Nowak
08.07.2019

Złota biżuteria jest ponadczasowa, piękna, bardzo trwała, a w dodatku może stanowić ciekawą formę lokowania wolnego kapitału. Podstawowym kryterium wyboru biżuterii jest oczywiście jej wygląd i dopasowanie do charakteru oraz gustu właściciela. Niemniej istotna jest jednak próba złota. Każdy o niej słyszał, ale nie wszyscy wiedzą, czym właściwie jest. W tym poradniku podpowiadamy, jakiej próby powinna być dobra złota biżuteria.

Próba złota, czyli co?

Pisząc w dużym uproszczeniu: próba złota określa, ile części tego cennego kruszcu znajduje się w końcowym produkcie. Czyli: ile jest „złota w złocie”. To bardzo ważny parametr, ponieważ od próby złota zależy cena wyrobu jubilerskiego. Próbę określa się trzycyfrowym znakiem. Dwie zdecydowanie najpopularniejsze próby to:

  • 333 – jest to złoto 8-karatowe
  • 585 – złoto 14-karatowe

Są to dobre próby, gwarantujące efektowny wygląd biżuterii, a przy tym jej odpowiednią trwałość. Jednocześnie wyrób jubilerski bazujący na złocie jednej z tych prób nie będzie horrendalnie drogi. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku złota próby 750, czyli 18-karatowego. Tutaj mamy już do czynienia z wyrobem luksusowym, rzadko oferowanym w standardowych salonach jubilerskich.

To jasne, że próba złota ma kluczowy wpływ na cenę produktu i im jest ona wyższa, tym głębiej trzeba sięgnąć do kieszeni. Złoto to bardzo drogi metal, a więc użycie jego większej ilości do stworzenia wyrobu jubilerskiego ma bezpośrednie przełożenie na wysokość rachunku.

Czy próba złota ma wpływ na wygląd biżuterii?

Oczywiście, że tak. Im wyższa próba złota, tym z reguły intensywniejsza barwa złocistożółta np. obrączki czy łańcuszka. Wynika to z faktu, iż w produktach niższej próby stosuje się więcej domieszek innych metali, np. platyny. W efekcie, choć nadal mamy do czynienia ze złotą biżuterią, jej kolor może się znacznie różnić od tego, jaki występuje w biżuterii ze złota wyższej próby.

W tym miejscu musimy jednak wspomnieć o bardzo istotnej kwestii. Niższa próba złota nie oznacza, że wyrób jubilerski jest zły. W wielu przypadkach mamy wręcz do czynienia z czymś dokładnie odwrotnym. Wszystko wyjaśniamy w kolejnym akapicie.

Niższa próba złota może być zaletą

Nieprzypadkowo do produkcji standardowej biżuterii (nie kolekcjonerskiej) stosuje się właśnie złoto próby 333 lub 585. Trzeba wiedzieć, że czyste złoto jest dość miękkim metalem. Biżuteria wykonana z kruszcu wysokiej próby nie nadaje się więc do intensywnego użytkowania, ponieważ szybko pojawiłyby się na niej rysy, wgłębienia i inne nieestetyczne defekty.

Dzięki większym domieszkom twardszych metali, złota biżuteria niższej próby zachowuje piękny wygląd, a jednocześnie jest bardzo trwała i praktycznie niezniszczalna. Stąd szukając ozdób do noszenia na co dzień, a zwłaszcza cienkich łańcuszków, sugerujemy wybór próby 333 lub 585.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie