Plecak ewakuacyjny – w co go wyposażyć?

Andrzej Winnicki
30.07.2021

Plecak ewakuacyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma nam umożliwić szybką i sprawną ewakuację w momencie jakiegoś zagrożenia. Zainteresowanie takimi plecakami rośnie wraz z modą na tzw. preppering, czyli zabezpieczanie się na wypadek katastrofy. Jakie rzeczy powinny znaleźć się na wyposażeniu plecaka ewakuacyjnego? Przygotowaliśmy dla Ciebie gotową listę zakupów.

Filtr do wody

Może być niezbędny w sytuacji, gdy będziesz musiał spędzić poza domem kilka dni i pozyskiwać wodę np. z rzeki czy jeziora. Filtr sprawi, że będzie ona zdatna do picia, a znajdujące się w niej drobnoustroje nie zagrożą Twojemu zdrowiu.

Multitool

Jest lepszym wyborem niż klasyczny scyzoryk, ponieważ dużo lepiej sprawdza się w terenie, umożliwiając wykonanie podstawowych prac, np. zbudowanie szałasu czy nawet naprawienie samochodu.

Apteczka

Niezbędny element wyposażenia plecaka ewakuacyjnego. Apteczka powinna zawierać opatrunki, koc termiczny, podstawowe lekarstwa, nożyczki i płyn do dezynfekowania ran.

Ubrania na zmianę

Wystarczą dwie zmiany ubrań, ponieważ zakładamy, że ewakuacja zajmie maksymalnie kilka dni, po czym będziesz mógł wrócić do domu. Bierz jednak pod uwagę, że Twoje ubrania mogą zostać zniszczone np. w wyniku pożaru.

Poncho przeciwdeszczowe

Jest lekkie, zajmuje bardzo mało miejsca, dlatego sprawdzi się lepiej niż klasyczna kurtka przeciwdeszczowa.

Żywność liofilizowana lub racje wojskowe

To bardzo ważny element wyposażenia plecaka ewakuacyjnego, ponieważ nie wiesz, ile dni będziesz musiał spędzić poza domem, bez dostępu do żywności. Kup więc kilka zestawów jedzenia w formie liofilizowanej lub racji wojskowych, które wystarczy tylko zalać wrzątkiem, aby mieć pełnowartościowy posiłek.

Maszynka do gotowania

Przydatna podczas biwakowania, może być niezbędna nie tylko do przygotowania jedzenia, ale też ogrzania się, gdyby ewakuacja przypadła w okresie zimowym.

Powerbank

Musisz mieć zapas energii potrzebnej do naładowania smartfonu czy latarki, dlatego obowiązkowo umieść w plecaku ewakuacyjnym maksymalnie pojemny powerbank – dbając również o to, aby regularnie uzupełniać w nim energię (po kilku tygodniach leżenia w plecaku może być bezużyteczny).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie