Oprogramowanie typu OEM: co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

Piotr Kowalczyk
26.06.2019

Kupując nowy komputer bardzo często można się spotkać z informacją, że zainstalowano na nim oprogramowanie typu OEM. Nie wszyscy nabywcy wiedzą jednak, co to właściwie znaczy, z czego później wynikają różnego rodzaju problemy. Zwłaszcza, gdy komputer ulegnie awarii…

Czym jest OEM?

OEM to skrót od Original Equipment Manufacturer. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to więc oryginalnego producenta sprzętu lub oprogramowania. Taki producent udziela licencji na swój produkt firmie trzeciej, która może go oferować w ramach swojej usługi.

Klasycznym przykładem jest tutaj właśnie komputer. Jeśli producent notebooka oferuje go z już zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, to mamy tutaj do czynienia z oprogramowaniem OEM. System jest w 100% oryginalny, jednak nie jest oferowany bezpośrednio przez Microsoft.

Ograniczona licencja

Oprogramowanie typu OEM ma jedną, zasadniczą zaletę: jest znacznie tańsze niż tzw. wersje BOX. Dlaczego? Z prostego powodu. Producent sprzedaje je dziesiątkom firm, które następnie umieszczają oprogramowanie na tysiącach swoich produktów, płacąc za każdą pojedynczą licencję. Mogą więc wynegocjować o wiele korzystniejszą cenę.

Dla końcowego użytkownika nie ma to większego znaczenia, ale tylko do czasu, aż komputer nie ulegnie awarii lub zwyczajnie się nie zużyje. W takiej sytuacji wyjdzie na wierzch podstawowa wada oprogramowania OEM, czyli ograniczona licencja.

Pisząc w dużym skrócie: jeśli np. system Windows został zainstalowany przez producenta na konkretnym laptopie, to licencja jest przypisana tylko do tego urządzenia. Nie można zatem przenieść systemu na inny komputer. Mało tego: jeśli awarii ulegnie płyta główna czy dysk twardy i użytkownik wymieni sam uszkodzony podzespół, może mieć problem z ponownym zainstalowaniem tego samego systemu operacyjnego (trzeba skontaktować się z producentem i wyjaśnić całą sytuację).

Składasz komputer? Wybierz oprogramowanie typu BOX

Nabywcy gotowych komputerów nie mają zwykle wyboru, bo w zdecydowanej większości przypadków urządzenia są sprzedawane z już zainstalowanym oprogramowaniem OEM. Jeśli jednak zamierzasz zbudować komputer we własnym zakresie, to rozsądniej będzie kupić system operacyjny w wersji BOX. To pozwoli Ci w przyszłości przenieść system na inny komputer.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie