Niezbędne wyposażenie elektryka. Co trzeba kupić?

Remigisz Szulc
07.01.2021

Zawód elektryka daje dziś praktycznie gwarancję znalezienia pracy. Wiele osób z wykształceniem elektrycznym decyduje się również na założenie własnej działalności, co jest świetnym pomysłem – w najbliższej przyszłości ta branża na pewno nie będzie narzekać na brak zleceń, czy to od inwestorów indywidualnych, czy biznesowych. Profesjonalny elektryk musi dysponować nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale także niezbędnym sprzętem, który umożliwi mu bezpieczne i precyzyjne wykonywanie różnych prac instalacyjnych. W co zatem trzeba się zaopatrzyć?

Multimetr

Trudno sobie wyobrazić profesjonalne wykonywanie jakichkolwiek robót elektrycznych bez tego urządzenia. Multimetr umożliwia dokonywanie pomiarów napięcia, rezystencji, prądu, polaryzacji, częstotliwości i innych wielkości elektrycznych. Dziś największą popularnością wśród zawodowych elektryków cieszą się multimetry, które samoczynnie zmieniają zakres pomiarowy. Dostępne są też urządzenia współpracuję ze smartfonami czy zewnętrznymi serwerami, na których są zapisywane wyniki pomiarów.

Amperomierz/woltomierz

Woltomierz umożliwia wykonywanie pomiarów napięcia w szerokim zakresie oraz oferuje dużą rezystencję na wejściu. Jest przy tym bardzo wytrzymały na przeciążenia. Woltomierza używa się do pomiaru napięcia w zakresie wartości skutecznej, średniej oraz szczytowej.

Amperomierz z kolei służy do pomiaru natężenia prądu elektrycznego. W odróżnieniu od woltomierza powinien mieć możliwie jak najmniejszą rezystencję wewnętrzną. Warto przypomnieć, że woltomierz włączamy w obwód równolegle, natomiast amperomierz szeregowo.

Zestaw obcęgów

Każdy elektryk powinien mieć zawsze pod ręką zestaw różnych obcęgów, które są niezbędne w pracach monterskich i instalacyjnych – przydają się m.in. do zdejmowania izolacji, zarabiania przewodów czy uzbrajania rozdzielnicy.

Ubranie robocze

Najważniejsze są tutaj spodnie. Większość elektryków zakłada do pracy spodnie na szelkach, z licznymi kieszeniami. Bardzo ułatwiają one zorganizowanie sobie robót, ponieważ można w nich pomieścić najpotrzebniejsze narzędzia i mieć je zawsze przy sobie. Dodatkowo ubranie robocze chroni elektryka przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi (kurz, wysoka wilgotność, chłód) oraz zabezpiecza go przed np. iskrami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie