Na co zwrócić uwagę wybierając rower elektryczny?

Andrzej Winnicki
12.12.2019

Rowery elektryczne, nazywane też e-rowerami, to wciąż rzadki widok na polskich drogach i ścieżkach rowerowych. Powodem jest nie tyle mała popularność tego rozwiązania, co wysokie ceny wspomaganych jednośladów. Jeśli ta druga kwestia nie stanowi dla Ciebie problemu i poważnie zastanawiasz się nad zakupem roweru elektrycznego, to najpierw przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Umiejscowienie silnika

W rowerach elektrycznych silnik montuje się w trzech miejscach:

  • Na przednim kole
  • Na tylnym kole
  • Na środku ramy

Ostatnie rozwiązanie jest najlepsze z punktu widzenia komfortu jazdy, ponieważ rower jest równomiernie dociążony. Ponadto silniki montowane na środku ramy zapewniają największą moc, co pozwala rozwijać wyższe prędkości. Zdaniem ekspertów najgorzej sprawdza się rozwiązanie z silnikiem na przednim kole – takie jednostki są dość słabe, a przez swoją masę pogarszają stabilność jazdy. Z drugiej strony rowery z silnikiem z przodu są najtańsze. Opcja z jednostką zamontowaną na tylnym kole jest rzadziej spotykana i tutaj problemem przede wszystkim jest znaczne obciążenie tyłu, co utrudnia jazdę bez wspomagania elektrycznego.

Waga roweru

Kupując rower elektryczny trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że są to pojazdy bardzo ciężkie – oczywiście w stosunku do klasycznych rowerów. Z tego powodu niektórzy mogą mieć problem np. z wnoszeniem pojazdu na wyższe piętro w bloku bez windy czy z mocowaniem go do bagażnika dachowego. Jazda bez wspomagania, gdy wyczerpie się bateria, również nie należy wówczas do przyjemności.

Rodzaj akumulatora

W najtańszych rowerach elektrycznych zawsze stosuje się akumulator żelowy. Jego wadą jest przede wszystkim znaczny ciężar oraz mocno ograniczona pojemność, co negatywnie odbija się na zasięgu. Jeśli budżet nie stanowi wielkiego problemu, to sugerujemy zainwestowanie w e-rower z akumulatorem litowo-jonowym, który jest nawet kilkakrotnie lżejszy od żelowego. Ważnym kryterium jest też pojemność baterii, którą dobiera się w zależności od oczekiwanego zasięgu.

Zasięg

Większość osób zdecydowanych na zakup roweru elektrycznego zwraca uwagę wyłącznie na ten parametr. Może i miałoby to sens, gdyby producenci nie zaniżali danych na temat zasięgu. Jeśli znajdziesz model, który teoretycznie oferuje jazdę ze wspomaganiem przez np. 50 kilometrów, to spokojnie możesz od tego odjąć około 1/3. Nie nastawiaj się na to, że budżetowy rower elektryczny całkowicie zwolni Cię z obowiązku pedałowania. E-napęd traktuj w kategoriach wspomagania, a nie 100% zastępstwa dla mięśni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie