Lustrzanka z pełną klatką: czy warto ją kupić? Argumenty za i przeciw

Mariusz Siwko
22.12.2020

Każdy amator fotografii, który sukcesywnie podnosi swoje umiejętności, prędzej czy później zamarzy o posiadaniu lustrzanki z pełną klatką. To profesjonalny sprzęt, przy pomocy którego można zrobić znakomite zdjęcia w jakości studyjnej, oczywiście nie zapominając, że bardzo ważny (a wręcz kluczowy) jest również obiektyw. Lustrzanka z pełną klatką ma mnóstwo zalet, ale również wady, z których trzeba sobie zdawać sprawę przed wydaniem niemałej przecież sumy pieniędzy. Nasz poradnik powinien Ci pomóc w podjęciu dobrej decyzji.

Zalety lustrzanki z pełną klatką

Niewątpliwą i decydującą dla wielu zaletą takiego aparatu jest fakt, iż pozwala on robić profesjonalne zdjęcia, nadające się do wydruku w dużym formacie, a więc np. z przeznaczeniem do galerii, wydawnictw drukowanych czy kampanii reklamowych. Jeśli więc fotograf zmierza w kierunku profesjonalizacji i nie chce, aby pstrykanie zdjęć pozostało jedynie jego hobby, powinien dążyć do zainwestowania w aparat z pełną klatką.

Kolejną zaletą jest bardzo duży wybór obiektywów, również z manualnym ostrzeniem i bez stabilizacji, które są wyraźnie tańsze niż obiektywy z autofocusem. Często można znaleźć na giełdach czy w Internecie prawdziwe optyczne perełki za śmieszne pieniądze. To szczególnie interesująca propozycja dla tych, którzy zainwestują w lustrzankę mającą funkcję stabilizacji obrazu wbudowaną w body aparatu.

Pełna klatka to także sprzęt bardzo wysokiej jakości, a więc doskonale wykonany i świetnie leżący w dłoniach. Robienie zdjęć takim aparatem daje mnóstwo satysfakcji, jest bardzo komfortowe, ale tylko przy założeniu, że skupiamy się wyłącznie na fotografowaniu – czyli sesja nie odbywa się przy okazji robienia czegoś innego.

Pełna klatka nie dla każdego

Lustrzanki z pełną klatką są aparatami dla profesjonalistów, co znajduje też swoje odzwierciedlenie w cenie. Nawet używane aparaty potrafią kosztować kilka tysięcy złotych. Co najmniej drugie tyle trzeba będzie przeznaczyć na obiektywy, statyw, filtry, torbę i inne akcesoria.

Warto się więc dobrze zastanowić, czy na pewno planujemy iść w kierunku profesjonalizacji. Czy mamy czas, aby rozwijać swoją pasję i stale podnosić umiejętności. Faktem jest bowiem to, że jeśli robimy zdjęcia w trybie automatycznym, popełniając przy tym podstawowe błędy, to różnica pomiędzy fotografią wykonaną amatorską lustrzanką a taką z pełną klatką będzie praktycznie niewidoczna.

Pełna klatka na pewno nie jest dobrym wyborem dla amatorów, którzy szukają aparatu na wakacyjne wyjazdy i dokumentowanie życia rodziny. Taki sprzęt jest ciężki, nieporęczny, a przy tym trudno będzie go zabrać na wycieczkę bez obaw o zniszczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie