Kupujemy żelazko turystyczne: na co zwrócić uwagę?

Antoni Kwapisz
24.02.2021

Żelazko turystyczne to bardzo ciekawy sprzęt dla osób, które w trakcie wyjazdu służbowego czy wakacyjnego nie wyobrażają sobie, aby pokazywać się na ulicy w pogniecionych ubraniach. Dzięki takiemu żelazku jesteśmy niezależni od wyposażenia hotelu, nie musimy też szukać pralni, która oferuje usługę prasowania, co – szczególnie za granicą – mogłoby być dość problematyczne. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem żelazka turystycznego, to najpierw sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przeglądając ofertę rynkową.

Dla kogo?

Żelazko turystyczne na pewno nie jest urządzeniem niezbędnym do życia. Ba, nie każdy będzie go potrzebować na wyjeździe. Jak sama nazwa wskazuje, żelazko turystyczne kupuje się z myślą o jego wykorzystaniu podczas wakacji, które na przykład spędzamy na kempingu czy w hotelu niższej klasy. Wówczas lepiej jest mieć własne żelazko, niż liczyć na to, że uda się je wypożyczyć w recepcji.

Z drugiej strony musisz się poważnie zastanowić, czy żelazko turystyczne jest Ci faktycznie niezbędne. Pomimo tego, że mówimy tutaj o dość kompaktowym i lekkim sprzęcie, nadal będzie on zajmować trochę miejsca w walizce. Jeśli na wakacje wybierasz się wyłącznie do dobrych hoteli, podobnie jest z podróżami służbowymi, to raczej nigdzie nie spotkasz się z problemem braku dostępu do żelazka i deski. Wiele hoteli wyższej klasy oferuje również usługę prania i prasowania rzeczy gości.

Jakie żelazko turystyczne kupić?

Decyzja zapadła i wiesz, że potrzebujesz takiego żelazka? W takim razie możesz przejść do etapu poszukiwań. I tutaj od razu pojawi się małe zaskoczenie: wybór żelazek turystycznych jest ogromny. Dlatego, aby nie stracić zbyt dużo czasu i nerwów, skup się na kilku najważniejszych szczegółach.

Po pierwsze: gabaryty. Żelazko turystyczne powinno być jak najmniejsze, aby zajmowało stosunkowo mało miejsca w walizce i nie zwiększało zanadto wagi bagażu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy podróżujesz samolotem – każda linia lotnicza ustala limit bagażu, którego przekroczenie jest bardzo kosztowne. Standardowe żelazko turystyczne waży około 0,5 kilograma, ale można znaleźć też lżejsze modele.

Kolejna kwestia, to długość kabla. Zwróć na to baczną uwagę, aby nie dopuścić do sytuacji, w której i tak będzie Ci ciężko skorzystać z żelazka bez przedłużacza. Kabel powinien być możliwie jak najdłuższy – optymalny będzie taki o długości 1,5-2 metrów. Warto postawić na żelazko, w którym kabel jest sprytnie zwijany i tym samym nie zajmuje dodatkowego  miejsca.

Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, to tutaj nie ma się zanadto nad czym rozwodzić. Żelazka turystycznego używa się w awaryjnej sytuacji do wyprasowania 1-2 rzeczy, a więc nie musisz inwestować w model z „bajerami”. Znacznie ważniejsze jest to, aby sprzęt miał dużą moc, najlepiej na poziomie około 2000W, bo to gwarantuje szybkie nagrzewanie i wysoką skuteczność prasowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie