Kupujemy wagę łazienkową – 5 cech, na które warto zwrócić uwagę

Remigisz Szulc
27.03.2017

Waga łazienkowa to podstawowe urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Pozwala ono kontrolować masę ciała, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na nadwagę lub otyłość oraz będących na diecie. Nowoczesna waga łazienkowa to mały komputer, który nie tylko podaje masę ciała, ale posiada także wiele przydatnych funkcji. Na co zwrócić uwagę kupując wagę łazienkową? Oto 5 najważniejszych cech dobrego urządzenia.

  1. Cyfrowa czy analogowa? - analogowe wagi wciąż są dostępne na rynku i wybierane przede wszystkim przez tradycjonalistów oraz osoby ceniące sobie styl retro. Pomimo wielu zalet i wysokiej niezawodności nie jest to jednak urządzenie szczególnie polecane. Powód jest prosty: dość niska precyzja pomiaru. Znacznie lepiej pod tym względem wypada waga cyfrowa, która może podać masę ciała z dokładnością nawet do 50 gramów, co czasami ma niebagatelne znaczenie. Poza tym waga elektroniczna posiada szereg innych funkcji, niekiedy bardzo przydatnych.
  2. Materiał – większość oferowanych na rynku wag cyfrowych zostało wykonanych z hartowanego szkła. Jest to dobry materiał, który wytrzymuje duży nacisk, a do tego prezentuje się estetycznie. Jednak hartowane szkło jest także śliskie, co może stanowić zagrożenie dla domowników, szczególnie tuż po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy waga ma antypoślizgową powierzchnię. Dla fanów dobrego stylu dostępne są wagi z drewna czy ze stali. Nie polecamy natomiast najtańszych wag z plastiku – łatwo pękają.
  3. Wyposażenie – elektroniczna waga łazienkowa musi być oczywiście wyposażona w czytelny wyświetlacz cyfrowy – najlepiej podświetlany. Powinno się ją łatwo uruchamiać, np. poprzez dotknięcie palcem u stopy. Jest to wygodne i bezpieczne. Waga musi się automatycznie wyłączać po kilku sekundach bezczynności – pozwala to oszczędzać baterie.
  4. Dodatkowe funkcje – najlepsze wagi łazienkowe służą nie tylko do podawania masy ciała, ale także wielu innych przydatnych informacji. Świetnym udogodnieniem jest funkcja analizy składu ciała. Dzięki temu użytkownik wie, w ilu procentach jego ciało składa się z tłuszczu, a w ilu z mięśni. Niektóre urządzenia oferują także analizę poziomu wody w organizmie, pomiar masy kostnej czy pomiar liczby kalorii, które należy spożyć, by dostarczyć organizmowi niezbędną ilość energii.
  5. Maksymalny pomiar – większość oferowanych wag ma limit do 130-150 kilogramów, co w przypadku bardzo otyłych osób może być niewystarczające. W takiej sytuacji trzeba rozejrzeć się za innym urządzeniem. Są wagi wyskalowane nawet do 270 kilogramów. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dokładność pomiaru – wiele elektronicznych urządzeń podaje wynik z dokładnością do 50 gramów.

Na rynku są także wagi, które mogą porównać wynik pomiaru masy z ciała z przyjętym wzorcem dla określonego wieku i wzrostu, a po podłączeniu do komputera stworzyć symulację, dzięki której łatwiej będzie np. ułożyć trening czy odpowiednią dietę. W ten sposób zwykła waga łazienkowa staje się podstawowym trenerem osobistym i motywacją do tego, aby wreszcie zadbać o siebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie