Jak przechowywać opony? Praktyczne akcesoria, które warto kupić

Mariusz Siwko
14.02.2020

W polskich warunkach klimatycznych standardem jest, że właściciele aut posiadają dwa komplety opon – zimowe i letnie. Co prawda rośnie liczba kierowców jeżdżących na ogumieniu całorocznym, ale zanim stanie się to normą, musimy jakoś poradzić sobie z problemem przechowywania opon sezonowych. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Opony zajmują dużo miejsca w przydomowym garażu, a w dodatku nie można ich tak po prostu ułożyć byle jak i byle gdzie, bo to może fatalnie wpłynąć na ich trwałość. Najlepszym sposobem na bezpieczne i komfortowe przechowywanie opon jest zakup odpowiedniego akcesorium. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Haki do ściany

Sposób stary jak świat, ale obecnie nieco zapomniany. Haki bardzo dobrze sprawdzają się do przechowywania opon sezonowych, ponieważ dzięki nim ogumienie nie zabiera cennego miejsca na podłodze, za to można wykorzystać wolną i zwykle niezagospodarowaną przestrzeń na ścianie. Pamiętaj jednak, że tak przechowywane opony muszą być regularnie (co najmniej raz w tygodniu) obracane, by nie doszło do odkształcenia w miejscu styku z hakiem.

Regał ścienny

Ciekawa opcja dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie chcą korzystać z haków. Odpowiednio szeroki (dopasowany do średnicy ogumienia) regał pozwala przechowywać gumy ułożone w stos. Nie zajmują one wtedy miejsca na podłodze. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż mamy utrudniony dostęp do regału – trzeba korzystać z drabiny, by co najmniej raz w miesiącu obrócić opony o kilka stopni. Samo ułożenie opon na regale wymaga również siły.

Stojak na opony

To akcesorium cieszy się obecnie dużą popularnością wśród posiadaczy dwóch kompletów ogumienia. Stojak pozwala łatwo, wygodnie i bezpiecznie przechowywać opony na poziomie gruntu. Utrzymuje je w jednej pozycji, dzięki czemu nie ma ryzyka, że się przewrócą. Stojak można bez problemu ustawić w docelowym miejscu. Jest lekki, banalnie prosty do złożenia i całkiem niedrogi – takie akcesorium można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Wadą tego rozwiązania jest niestety fakt, iż trzeba wygospodarować miejsce na stojak i umieszczone na nim opony, co nie zawsze będzie możliwe w małym garażu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie