Jak mądrze rozplanować zakupy świątecznych prezentów?

Mateusz Nowak
27.09.2019

Jeśli czytasz ten artykuł np. w środku wakacji, to pewnie sądzisz, że absurdem jest pisanie o kupowaniu świątecznych prezentów o tej porze roku. Nic bardziej mylnego. Biorąc pod uwagę, że statystyczny Polak na prezenty gwiazdkowe wydaje około 700 złotych, jak najbardziej uzasadnione jest rozłożenie sobie tych wydatków w czasie. Dzięki temu odczujemy mniejszy ból portfela i nie będziemy mieć pokusy zaciągnięcia kredytu czy tym bardziej chwilówki. Sprawdź zatem, jak z głową rozplanować sobie zakupy świątecznych prezentów.

Najlepsza pora na kupowanie prezentów świątecznych to…

Styczeń! Zaskoczony, prawda? Jednak właśnie w styczniu można liczyć na zdecydowanie najlepsze ceny, ponieważ sklepy muszą pozbyć się niesprzedanego w grudniu towaru. Ceny odzieży, zabawek, a nawet elektroniki lecą wtedy na łeb i na szyję, co warto wykorzystać.

Oczywiście pewną trudnością jest fakt, że nie wiadomo, jaki prezent będzie trafiony za niemal 12 miesięcy, jednak jeśli co roku obdarowujesz bliskich standardowymi upominkami, to radzimy rozejrzeć się za nimi właśnie tuż po świętach.

Nie przegap Black Friday

Czarny piątek to „święto”, które już na dobre zakorzeniło się w naszej kulturze. Ostatni piątek przed amerykańskim Dniem Dziękczynienia jest świetną okazją do tego, aby upolować upatrzone wcześniej prezenty w znacznie niższych cenach. Nie licz oczywiście na to, że sklepy przecenią cały towar – na Black Friday trafiają tylko wybrane produkty, za to ich ceny potrafią bardzo zaskoczyć na plus.

Rada

Krótko przed Black Friday wytypuj 5-6 upominków, którymi chciałbyś obdarować bliskich i skup się na szukaniu tych konkretnych rzeczy w sklepach. Dzięki temu unikniesz spontanicznych, nieprzemyślanych zakupów.

Poluj na okazje przez cały rok

Z pewnością dobrze znasz swoich bliskich i wiesz mniej więcej, co chcieliby znaleźć pod choinką. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, abyś rozglądał się za okazjami cenowymi przez okrągły rok. Przykładowo: jeśli zauważysz, że dana rzecz jest mocno przeceniona w lipcu, a ktoś z Twoich bliskich bardzo by się z niej ucieszył, to warto nabyć taki prezent z blisko półrocznym wyprzedzeniem. Oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to Twoja aktualna sytuacja finansowa.

Najgorszym rozwiązaniem jest natomiast odkładanie zakupów świątecznych na ostatnią chwilę. Sprzyja to nieprzemyślanym decyzjom, a przede wszystkim mocno obciąża budżet domowy. Wykorzystaj nasze rady i przekonaj się, jak łatwo możesz zrobić efektowne prezenty bez wielkich wyrzeczeń finansowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie