Czym karmić psa alergika?

Mateusz Nowak
25.06.2021

Zarówno u ludzi, jak i zwierząt można obserwować dwa typy negatywnych reakcji na pokarm - nietolerancję bądź alergię. W obu przypadkach postawienie diagnozy u psa może być dość problematyczne. Tym bardziej, że jednym z najlepszych sposobów na poznanie potencjalnego alergenu, poza wykonaniem stosownych testów jest wprowadzenie diety eliminacyjnej.

Alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa może się pojawić w dowolnym momencie, chociaż jak twierdzą specjaliści najczęściej pojawia się u osobników w wielu od 4 miesięcy do 14 lat. Im młodsze jest zwierzę, tym ryzyko wystąpienia alergii na pokarm jest odpowiednio wyższe. Na jej pojawienie się nie mają najmniejszego wpływu czynniki takie jak płeć psa, jego wiek czy rasa. Choć w tym ostatnim przypadku warto wiedzieć, że istnieją pewne rasy, które są na to bardziej podatne niż inne. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • dogi argentyńskie,
  • labradory retriever,
  • shar pei,
  • boksery,
  • owczarki niemieckie,
  • cocker-spaniele,
  • sznaucery miniaturowe.

Tak naprawdę psy mogą być uczulone na każdy typ pokarmu, szczególnie że większość z nich każdego dnia jest karmiona produktami zawierającymi ogromne ilości antygenów wywołujących reakcje odpornościowe na poziomie układu pokarmowego.

Według specjalistów najczęstszymi alergenami u psów jest mleko (50%) oraz jaja i wołowina (po 48%). Bardzo często alergia pokarmowa występuje u psów także po zjedzeniu kukurydzy, mięsa królika, ryżu, soi, drobiu czy jagnięciny. Nawet połowa psów zmagających się z tą przypadłością jest uczulona na więcej niż jeden ze składników swojej diety.

Alergia u każdego psa może mieć bardzo różny stopień nasilenia. Pies alergik bardzo często się drapie, można również zaobserwować u niego wzmożone dolegliwości po posiłku. Długotrwała i nierozpoznana alergia pokarmowa u psa może doprowadzić do uszkodzeń skóry, czy miejscowych ubytków w sierści lub włosach, dlatego też wszystkie niepokojące objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u psa, poza drapaniem i złym samopoczuciem po posiłku to:

  • biegunki,
  • wymioty,
  • łzawienie oczu,
  • matowienie sierści,
  • łupież,
  • problemy z uszami (zaczerwienienia, zwiększona produkcja woskowiny, nieprzyjemny zapach),
  • kichanie,
  • przewlekły katar.

Jaka powinna być dieta psa alergika?

Jedynym skutecznym sposobem żywienia psa z alergią pokarmową jest wyeliminowanie alergenu z codziennej diety zwierzęcia. Przestrzeganie ścisłych zaleceń co do żywienia to także najlepszy sposób na ocenę tego, czy dolegliwości zwierzęcia były spowodowane rzeczywiście alergią pokarmową, czy może były wynikiem innego schorzenia. Wdrożenie diety eliminacyjnej jest długotrwałym procesem, wymagającym od właścicieli czworonoga wiele wysiłku, bowiem nie każdy pies łatwo będzie w stanie się przestawić na zmianę sposobu karmienia.

Istnieje kilka sposobów żywienia psa alergika. Jednym z nich są karmy monobiałkowe. Jest to dobre i wartościowe rozwiązanie nie tylko w przypadku zwierząt zmagających się z alergią pokarmową. W karmie monobiałkowej znajduje się tylko jedno źródło białka, zupełnie inaczej niż wiele innych klasycznych psich karm, które często zawierają w sobie kombinację białek roślinnych i zwierzęcych. Jest to sposób żywienia doskonale wpisujący się w zalecenia wynikające ze stosowania diety eliminacyjnej. Karma monobiałkowa jest produktem wartościowym, dlatego też może pełnić rolę urozmaicenia codziennej diety psa żywionego produktami wysokobiałkowymi. Wybór takich karm jest bardzo szeroki, więc z pewnością każdy znajdzie coś idealnie dopasowanego do potrzeb i preferencji swojego pupila.

Bardzo często przy układaniu planu żywieniowego dla czworonoga z alergią pokarmową weterynarze decydują się na wprowadzenie tych białek, które dotychczas nie były spożywane przez czworonoga. Często praktyką jest także zalecenie podawania psu specjalnej karmy hipoalergicznej, której postawę stanowi nie wywołujące reakcji alergicznych hydrolizowane białko. W tym przypadku ważna jest wytrwałość właściciela. Dla dobra psa powinien on pilnować tego, by zwierze nie spożywało pokarmów, które nie są ujęte w jego diecie.

_____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego online - Psiedobre.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie