Czy warto kupić kijki trekkingowe?

Antoni Kwapisz
05.10.2020

Osoby chodzące po górach z kijkami trekkingowymi nikogo już nie dziwią. Jest to wręcz standardowy widok na polskich szlakach, nie tylko tych wymagających. Skąd się właściwie wzięła ta ogromna popularność kijków trekkingowych? Czy to tylko kolejna moda? Zdecydowanie nie. Zakup kijków trekkingowych przed planowanym wyjazdem w góry ma jak najbardziej sens. Przemawiające za tym argumenty znajdziesz w naszym poradniku.

Łatwiejsze podejście

Kijki trekkingowe bardzo ułatwiają wspinanie się szlakiem, nawet jeśli sprawia on wrażenie mało wymagającego. Zawsze przecież lepiej jest mieć cztery punkty podparcia niż dwa, prawda? Dzięki kijkom odczujesz wyraźnie mniejsze zmęczenie podczas marszu. Jest to szczególnie ważne, gdy zabierasz ze sobą na szlak ciężki plecak.

Ułatwione schodzenie

Kijki trekkingowe zdecydowanie najbardziej przydają się podczas schodzenia ze szczytu. Nie tylko minimalizują ryzyko poślizgnięcia się, ale przede wszystkim odciążają kolana, które przy schodzeniu mocno dostają „w kość”. Dzięki kijkom ograniczysz prawdopodobieństwo doznania bolesnej i bardzo problematycznej w leczeniu kontuzji kolana.

Przydają się zwłaszcza w niepogodę

Podstawowym zadaniem kijków trekkingowych jest zapewnienie piechurowi dodatkowych punktów podparcia. Nie jest to może bardzo istotne podczas spaceru równą drogą, ale już w górach, gdzie pogoda potrafi być nieprzewidywalna, takie kijki zdecydowanie się przydają. Dzięki nim możesz poczuć się pewniej podczas chodzenia po śliskich głazach, kamieniach, zniszczonym szlaku, luźnej ziemi czy roślinności.

Zaangażowanie wszystkich partii mięśni

Ten argument przemówi do wyobraźni osób, które trekking traktują jako formę treningu. Podczas zwykłego marszu angażujemy głównie dolne partie mięśni. Dołączając do tego kijki trekkingowe wymuszamy ruch całej obręczy barkowej oraz mięśni brzucha, a także bicepsa i tricepsu. Zwielokrotnia to efektywność treningu, przyspieszając spalanie tłuszczu oraz rozbudowę masy mięśniowej.

Wyższy poziom bezpieczeństwa w górach

Jest to szczególnie istotne w przypadku uprawiania trekkingu w warunkach zimowych lub wczesną wiosną, kiedy to na szlaku można się jeszcze natknąć na śnieg i lód. W takiej sytuacji kijki trekkingowe są wręcz nieodzowne, realnie poprawiając bezpieczeństwo piechura.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie