Coraz trudniej o smartfon z długim czasem pracy na baterii. Jak sobie z tym poradzić?

Jerzy Biernacki
27.09.2021

Jeśli pamiętasz czasy starych komórek Nokii, które bez problemu działały 10-14 dni na jednym ładowaniu, to musisz wiedzieć, że one już nie wrócą. W przypadku współczesnych smartfonów możemy mówić o sukcesie, gdy telefon trzeba ładować raz dziennie. Wiele modeli wymaga jednak uzupełnienia energii w baterii już po kilku godzinach intensywnego korzystania. Jeśli jest to dla Ciebie problem, to wykorzystaj wskazówki, jakimi dzielimy się w naszym poradniku. 

Powerbank

To najprostszy, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób, aby poradzić sobie z problemem niskiej wydajności energetycznej współczesnych smartfonów. Powerbanki cieszą się ogromną popularnością, co dobitnie pokazuje, jak wiele osób zmaga się z koniecznością ciągłego uzupełniania energii w baterii telefonu.

Powerbank przede wszystkim zapewnia Ci bezpieczeństwo. Mając go przy sobie nie musisz się martwić, że w najmniej oczekiwanym momencie telefon po prostu się rozładuje, co jest szalenie ważne np. w dalekiej trasie, na szlaku w górach czy podczas pracy w terenie.

Poszukaj smartfonu z… dwiema bateriami

Co prawda takie modele stanowią dziś margines oferty producentów, ale nadal można je znaleźć – na przykład wśród telefonów Motoroli oraz na rynku wtórnym. Dwie baterie rzeczywiście dają nadzieję na to, że nie będziesz musiał kilka razy dziennie ładować swojego smartfonu. Z drugiej strony nie jest to super funkcjonalne rozwiązanie – takie telefony są grube i ciężkie, z czego musisz sobie zdawać sprawę.

Skup się na modelach z baterią o dużej pojemności

Nadal można znaleźć fabrycznie nowe smartfony, również z najnowszej gamy modelowej, które są wyposażone w baterie o pojemności 4500 mAh i większe. Tak pojemny akumulator daje nadzieję na to, że telefon – nawet intensywnie użytkowany do codziennych spraw biurowych – będzie wymagać ładowania maksymalnie jeden raz dziennie, co jak na dzisiejsze standardy jest dobrym wynikiem.

Rada

Pamiętaj, że wpływ na wydajność akumulatora ma nie tylko jego pojemność, ale też zastosowane przez producenta technologie oszczędzające energię – w tym np. rodzaj ekranu (pod tym względem korzystnie wypadają wyświetlacze AMOLED).

Nieodzowna funkcja szybkiego ładowania

Krótki czas pracy na baterii nie musi być poważnym problemem, gdy możesz naładować akumulator w czasie np. 40 minut (od zera do pełna). Jest to możliwe w przypadku telefonów wyposażonych w funkcję szybkiego ładowania, czyli Quick Charge. Warto więc skupić się na nich na etapie poszukiwań odpowiedniego modelu smartfonu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie